Porady - Wszystkie

Rejestracja jako bezrobotny – jak zarejestrować się jako bezrobotny?
Artykuły - Konta bankowe
Rejestracja jako bezrobotny: w Urzędzie pracy lub online. Jak to zrobić?

Rejestracja jako bezrobotny to szansa dla osób, które nie mogą znaleźć pracy. Status taki umożliwia staranie się o zasiłek, dofinansowanie na otworzenie działalności oraz gwarantuje ubezpieczenie zdrowotne. Straciłeś pracę i nie możesz znaleźć nic dla siebie? Sprawdź, jak zarejestrować się jako bezrobotny!

3.5/6.0
(6 głosów)
Darowizna od rodziców a podatek – kiedy należy go zapłacić?
Artykuły - Konta bankowe
Darowizna od rodziców a podatek – kiedy należy go zapłacić?

Darowizna od rodziców to często jedyny sposób na posiadanie własnego mieszkania. Jednak, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, warto pamiętać o kilku formalnościach, zwłaszcza jeśli wysokość „prezentu” przekroczy wyznaczony limit. O czym mowa? Sprawdź jak zgłosić darowiznę od rodziców, aby uniknąć podatku.

4.4/6.0
(8 głosów)
Najniższa krajowa netto i brutto {{year}}
Artykuły - Kalkulator wynagrodzeń (płac)
Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2024?

Najniższa krajowa w 2024 roku będzie standardowo wyższa niż w roku poprzednim. Przez pierwsze 6 miesięcy będzie ona miała inną kwotę niż przez kolejne pół roku. Zobacz, ile wynosi najniższa krajowa i minimalna stawka godzinowa brutto i netto. Ile zarobią Polacy w 2024 roku?

4.5/6.0
(10 głosów)
Umowa deweloperska a kredyt hipoteczny – ile kosztuje i na co uważać?
Artykuły - Kredyty hipoteczne
Umowa deweloperska a kredyt hipoteczny – ile kosztuje i na co uważać?

Umowa deweloperska jest najważniejszym dokumentem, jaki trzeba podpisać z deweloperem przed zakupem mieszkania lub domu na rynku pierwotnym. Zasady jej zawierania reguluje odrębna ustawa. Sprawdź, co powinno znaleźć się w jej treści i co mają wspólnego umowa deweloperska a kredyt hipoteczny.

5.4/6.0
(9 głosów)
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?
Artykuły - Kredyty gotówkowe
Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, dzięki której możesz odliczyć w deklaracji PIT wydatki związane z poprawą energooszczędności swojego domu, a więc np. koszty wymiany pieca lub montażu fotowoltaiki. Sprawdź, na jakich zasadach można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i co dokładnie można w jej ramach odliczyć.

3.9/6.0
(14 głosów)
Rachunek powierniczy — czym jest otwarty rachunek powierniczy?
Artykuły - Kredyty hipoteczne
Czym różni się otwarty rachunek powierniczy od zamkniętego?

Rachunek powierniczy to forma zabezpieczenia praw i pieniędzy osób, które zdecydowały się kupić nieruchomość pozostającą jeszcze w budowie. Dzięki niemu w sytuacji, gdy inwestycja się nie powiedzie i deweloper nie wywiąże się z zawartych wcześniej ustaleń, kupujący nic na tym nie straci. Dowiedz się, jak sprawdzić rachunek powierniczy dewelopera i zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy.

3.5/6.0
(2 głosy)
Znajdź najlepszy kredyt gotówkowy
Kwota kredytu
Okres spłaty
Ile wynosi minimum socjalne {{year}}?
Artykuły - Konta bankowe
Ile wynosi minimum socjalne 2024?

Minimum socjalne to jeden z wyznaczników, który pozwala oszacować, ile potrzebuje człowiek, aby zapewnić mu godne życie na skromnym poziomie. Chociaż aktualnie koszty życia idą w górę, minimum socjalne wydaje się stać w tym samym miejscu. Sprawdź, ile wynosi ono w 2021 roku.

3.5/6.0
(4 głosy)
Jak sprawdzić elektroniczny numer księgi wieczystej?
Artykuły - Kredyty hipoteczne
Elektroniczne księgi wieczyste – co warto wiedzieć?

Elektroniczne księgi wieczyste to system przedstawiający stan prawny nieruchomości. Jest odpowiednikiem papierowego rejestru, z tą różnicą, że chcąc uzyskać odpis księgi, nie trzeba iść do sądu, można pozyskać go zdalnie z pomocą komputera. Księgi wieczyste elektroniczne – jak uzyskać do nich dostęp i jak przeglądać znajdujące się w nich treści?

4.0/6.0
(5 głosów)
Zastaw rejestrowy – na czym polega i co powinien zawierać?
Artykuły - Kredyty samochodowe
Zastaw rejestrowy samochodu - na czym polega?

Nie każdy ma świadomość, że samochód z rynku wtórnego może być obciążony prawami osób trzecich. Na ich mocy wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z pojazdu bez względu na to, czyją on stał się własnością. Raczej mało który świeżo upieczony właściciel auta wyobraża sobie sytuację, kiedy ktoś rości sobie jakiekolwiek prawa względem jego własności. Przed zakupem samochodu warto więc upewnić się, jaki jest stan prawny przedmiotu umowy.

3.5/6.0
(4 głosy)
Czym są księgi wieczyste i jak je sprawdzić?
Artykuły - Kredyty hipoteczne
Księga wieczysta – czym jest i jak sprawdzić księgi wieczyste?

Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących nieruchomości. Warto zapoznać się z nim zwłaszcza przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego, ale nie tylko. Sprawdź, jakie informacje kryją księgi wieczyste i w jaki sposób założyć ją dla nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.

3.5/6.0
(4 głosy)
Cross-selling w banku – na czym polega i czy się opłaca?
Artykuły - Kredyty hipoteczne
Cross-selling w banku – na czym polega i czy się opłaca?

Cross-selling to technika sprzedaży, której celem jest zachęcenie klientów do kupienia więcej niż jednego produktu w zamian za możliwość skorzystania z rabatu. Stosują ją również banki, najczęściej przy oferowaniu kredytów hipotecznych. Sprawdź, na czym polega cross-selling w banku i czy warto z niego skorzystać.

3.5/6.0
(4 głosy)
Akredytywa - co to akredytywa bankowa?
Artykuły - Kredyty gotówkowe
Akredytywa - co to akredytywa bankowa?

Akredytywa to jeden ze sposobów na zabezpieczenie transakcji z kontrahentami. To nieodwołalne zobowiązanie banku do wypłaty określonej kwoty na rzecz dostawcy w ustalonym terminie i po spełnieniu określonych warunków. Sprawdź, jak dokładnie działa akredytywa i kiedy warto zdecydować się na ten typ zabezpieczenia!

2.7/6.0
(3 głosy)
Najem okazjonalny - co to?
Artykuły - Kredyty hipoteczne
Najem okazjonalny - co oznacza dla wynajmujących?

Najem okazjonalny zwiększa ochronę dla właściciela wynajmowanego mieszkania na wypadek problemów z jego opróżnieniem na zakończenie umowy – bądź z powodu jej wygaśnięcia, czy też w wyniku wypowiedzenia. Wynajem okazjonalny daje też ochronę dla lokatora, ponieważ wynajmujący może wypowiedzieć umowę tylko w ściśle określonych przypadkach, regulowanych ustawowo.

3.5/6.0
(2 głosy)
list mazalny
Artykuły - Kredyty hipoteczne
List mazalny – co to jest i jak otrzymać list mazalny?

List mazalny to kwit wystawiany przez bank na rzecz właściciela nieruchomości, na której ustanowiona była hipoteka zabezpieczająca kredyt. Kwit mazalny otrzymasz dopiero po całkowitym spłaceniu zobowiązania. Pozwoli Ci on dopełnić wszystkich czynności związanych z pozbyciem się kredytu. Jak ubiegać się o wydanie listu mazalnego i co z nim zrobić, kiedy już go dostaniesz?

3.5/6.0
(2 głosy)
12 tysięcy na dziecko
Artykuły - Konta bankowe
Kto otrzyma 12 tys. zł na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Do 12 tysięcy złotych na dziecko – taką kwotę mogą otrzymać rodzice małych dzieci w ramach programu Nowy Polski Ład i to już całkiem niedługo, bo od 1 stycznia 2022 roku. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma stanowić wsparcie dla młodych rodziców i wypełnić lukę, która powstaje po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Kto może liczyć na kwotę 12 tys. zł i na jakich zasadach?

2.7/6.0
(3 głosy)
bezwarunkowy dochód podstawowy
Artykuły - Konta bankowe
Bezwarunkowy dochód podstawowy – czym jest?

Różnego rodzaju świadczenia od państwa przysługują obecnie jedynie konkretnym grupom: bezrobotnym, niepełnosprawnym, samotnym matkom, czy w przypadku programu 500 plus – rodzicom. A co gdyby środki od państwa mógł otrzymać dosłownie każdy? Choć trudno to sobie wyobrazić, taka koncepcja była już nie raz rozważana, a nawet testowana w wielu krajach. W Polsce nosi ona nazwę bezwarunkowy dochód podstawowy. 

3.5/6.0
(4 głosy)
karta wirtualna
Artykuły - Konta bankowe
Jak działa wirtualna karta płatnicza?

Aż 75% Polaków częściej płaci kartą niż gotówką. Co ciekawe, większość z nas robi to zbliżeniowo. Ta forma realizowania zakupów staje się popularniejsza z każdym rokiem. Ale nie tylko karta debetowa cieszy się dużym zainteresowaniem. Polacy powoli zdają się doceniać potencjał także karty wirtualnej. 

3.5/6.0
(4 głosy)
Kosiniakowe {{year}}. Jak wypełnić wniosek o Kosiniakowe?
Artykuły - Konta bankowe
Kosiniakowe 2024. Jak wypełnić wniosek o Kosiniakowe?

Kosiniakowe to świadczenie, które powstało z myślą o rodzicach niemających prawa do zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie takie przysługuje przez rok od porodu. Może jednak powodować, że w Twojej głowie powstanie wiele pytań. Czy możesz ubiegać się o nie, jeśli masz 500+? Czy będziesz musiał odprowadzić podatek? Czy to, to samo co becikowe? Odpowiadamy na te i inne pytania o Kosiniakowe!

3.5/6.0
(4 głosy)
Pożyczki społecznościowe – czy to oferta wyłącznie dla zadłużonych?
Artykuły - Chwilówki
Pożyczki społecznościowe – na czym polegają?

Pożyczki społecznościowe można przyrównać do pożyczania pieniędzy od rodziny, przyjaciół i znajomych. Takie zobowiązanie możesz zaciągnąć od osoby trzeciej – niekoniecznie znanej ci osobiście – korzystając z platform sociallendingowych, które aranżują takie transakcje, ale nie są w ich przypadku pośrednikiem.

3.5/6.0
(4 głosy)
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Artykuły - Konta bankowe
Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

Karta podatkowa w 2024 roku musi być rozliczana przez przedsiębiorców według nowych przepisów. Poniżej wyjaśniamy, jakie zmiany zaszły w karcie podatkowej, dla kogo jest przeznaczona ta uproszczona forma opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jak ją rozliczyć w bieżącym roku.

4.3/6.0
(6 głosów)
Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?
Artykuły - Konta bankowe
Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?

Blokada środków na koncie bankowym nie należy do przyjemnych sytuacji. Może się okazać, że z dnia na dzień zostaniesz odcięty od swoich pieniędzy. Co możesz wtedy zrobić? W jakich sytuacjach możliwa jest blokada środków na koncie? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

3.5/6.0
(4 głosy)
Kredyt pomostowy – na czym polega?
Artykuły - Kredyty gotówkowe
Kredyt pomostowy – na czym polega?

Kredyt pomostowy to sposób na sfinansowanie przedsięwzięcia związanego z dotacją unijną. Taka pożyczka pomostowa dostępna jest w kilku bankach. Dostępna jest przede wszystkim dla przedsiębiorców, ale nie tylko. Co zrobić, żeby mieć szanse na kredyt? Na jakich warunkach jest on udzielany? Odpowiadamy na te oraz inne pytania o kredyt pomostowy!

4.3/6.0
(3 głosy)
Program Czyste Powietrze czy pożyczka - co wybrać?
Artykuły - Kredyty gotówkowe
Program Czyste Powietrze czy pożyczka - co wybrać?

Czyste powietrze 2024 to ogólnopolski program, w ramach którego możesz uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji budynku oraz wymiany źródła ciepła na ekologiczne. Dostępny jest też Kredyt Czyste Powietrze, który może być częściowo spłacony dzięki przyznanej dotacji. Na jakich zasadach możesz skorzystać ze wsparcia w 2024 roku? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

4.8/6.0
(5 głosów)
Program 300+. Co zapewnia program dobry start?
Artykuły - Konta bankowe
Program 300+. Co zapewnia program dobry start?

Program 300+, który właściwie funkcjonuje pod nazwą „Dobry Start”, zapewnia 300 zł na każdego ucznia. O pieniądze można starać się już przed rozpoczęciem roku szkolnego, dzięki czemu rzeczywiście można je wykorzystać do pokrycia przynajmniej części wydatków w ramach wyprawki szkolnej. Świadczenie 300 zł przyznawane jest jeden raz w roku, bez względu na wysokość dochodów rodziny.

2.7/6.0
(3 głosy)