Konto bez komornika – czy jest możliwe?
Przyjęło się, że komornik ma prawo do zajęcia środków zgromadzonych na rachunku bankowym do pewnej wysokości. Czy możliwe jest jednak posiadanie konto bankowe bez komornika, czyli takie, do którego urzędnik państwowy nie będzie miał dostępu? Niestety w bankach w Polsce nie ma takiej możliwości.
Komornik może więc błyskawicznie ustalić, w jakiej instytucji dłużnik posiada rachunek, by następnie skierować wniosek o jego zajęcie. Jeśli więc rozważasz założenie konta osobistego bez komornika, to musisz poszukać innych rozwiązań. Podobnie będzie w sytuacji, jeśli interesuje Cię konto firmowe bez komornika.
Konto rodzinne a komornik
Nie ma znaczenia, czy konto bankowe dzielisz z kimś, czy prowadzisz sam. Jeśli masz zadłużenia, to komornik może się o nie upomnieć. Egzekucji komorniczej nie podlegają tylko środki wypłacone w ramach świadczeń socjalnych. Oznacza to, że od zajęć komorniczych wolne są takie świadczenia jak:
- 800 plus,
- alimenty,
- dodatki rodzinne
- dodatki porodowe,
- dodatki dla sierot,
- zasiłki dla opiekunów,
- świadczenia z pomocy społecznej,
- świadczenia wychowawcze.
Jakiego konta bankowego nie zajmie komornik?
Zastanawiasz się, na jakie konto nie wejdzie komornik? Rachunku bez komornika możesz szukać za granicą, ponieważ konta zagraniczne nie figurują w systemie OGNIVO. Żeby założyć konto zagraniczne bez komornika, nie trzeba posiadać meldunku za granicą ani mieć obywatelstwa kraju, w którym chcesz założyć rachunek. Bez większych problemów założysz je przez internet w zaledwie kilka minut. Jeden z najczęściej wybieranych sposobów jest konto w Niemczech bez komornika.
Konto bez komornika a Revolut
Czy polski komornik widzi konta Revolut? Do niedawna środki dostępne na kontach Revolut nie podlegały jurysdykcji komorników. Ostatnio jednak instytucja udostępnia polskim organom dane o założonych rachunkach. Chociaż ściągnięcie środków z konta Revolut jest dość skomplikowane, to jednak możliwe. Okazuje się zatem, że Revolut nie może już być utożsamiane z kontem bez komornika – w 2024 r. pod tym względem dużo się zmieniło.
Twisto a konto bez komornika
Twisto nie jest tradycyjnym bankiem, dlatego też nie figuruje w wykazie OGNIVO. W ramach rachunku Twisto możesz korzystać z określonego limitu środków, jednak nie są to fizycznie Twoje pieniądze. Komornicy nie mają więc do nich dostępu. O tym, na jakich zasadach działa to konto, możesz przeczytać w naszym artykule: Wady i zalety aplikacji i karty Twisto.
Karty prepaid a zajęcie komornicze
O ile samo zajęcie komornicze karty prepaid nie jest raczej możliwe, o tyle taka karta musi zostać doładowana z innego konta bankowego. A to konto jak najbardziej może już zostać zajęte, zwłaszcza gdy jest to Twój osobisty rachunek.
Konto w banku N26
N26 to niemiecki bank z kategorii fintech, który pozwala na prowadzenie rachunku walutowego w euro. Dostęp jest możliwy przez aplikację mobilną i serwis internetowy, a klienci mogą korzystać z fizycznej lub wirtualnej karty płatniczej. Środki zgromadzone na koncie N26 są objęte gwarancją do równowartości 100 tys. euro. Bank nie jest członkiem systemu OGNIVO, a zatem zajęcie rachunku przez polskiego komornika będzie utrudnione.
Sprawdź również: Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?
Jak komornik ustala konto bankowe dłużnika?
Komornik może ustalić konto bankowe dłużnika na wiele sposobów, między innymi dzięki informacjom uzyskanym z systemu OGNIVO. Oprócz tego komornik może:
- skierować zapytanie do Krajowej Izby Rozliczeniowej,
- uzyskać dane z Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych
- otrzymać numer konta dłużnika od wierzyciela,
- ustalić numer po przeprowadzeniu tzw. czynności terenowych.
Po jakim czasie komornik zajmie nowe konto bankowe?
To zależy od tego, kiedy zostało wszczęte postępowanie. Musisz bowiem wiedzieć, że bank przelewa środki na konto komornika dopiero po 7 dniach od wszczęcia postępowania.
To może Cię zainteresować: Co zrobić jeśli bankomat wciągnął kartę?
Czym jest i jak działa system OGNIVO?
- OGNIVO to system informatyczny, który umożliwia szybką wymianę informacji objętych tajemnicą bankową między bankami a instytucjami uprawnionymi do pozyskiwania informacji o ich klientach.
- System pozwala na wymianę danych np. między ZUS, urzędami skarbowymi, komornikami, sądami i prokuratorami.
- W ramach aplikacji OGNIVO funkcjonuje centralna informacja o rachunkach bankowych.
- System pozwala na szybkie ustalanie numeru rachunku dłużnika i prowadzenie postępowania egzekucyjnego.
- Komornik, który chce pozyskać informacje na temat dłużnika, musi przesłać zapytanie i opatrzyć je podpisem elektronicznym. System automatycznie je odbiera i weryfikuje.
Koniecznie przeczytaj: Czy możliwe jest przelanie pożyczki na czyjeś konto?
Jakie banki należą do systemu OGNIVO?
Aktualnie wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze należą do systemu OGNIVO. Oznacza to, że polskie konto bez komornika jest niemożliwe do założenia.
Poniżej dostępna lista banków z OGNIVO w 2024 roku:
- Alior Bank S.A.,
- ING Bank Śląski S.A.
- Bank Pocztowy S.A.
- PKO BP S.A.,
- Bank Ochrony Środowiska S.A.,
- Santander Bank Polska S.A.,
- Bank Gospodarstwa Krajowego,
- mBank S.A.,
- Bank Millennium S.A.,
- Pekao S.A.,
- Getin Noble Bank S.A.,
- Nest Bank S.A.,
- Pekao Bank Hipoteczny S.A.,
- Credit Agricole Bank Polska S.A.
Lista ta jest oczywiście o wiele dłuższa. Niemniej warto podkreślić, że konto bezpiecznie od komornika w ING, Millenium czy innych bankach jest niedostępne.