Analiza finansowa to cenne źródło informacji o kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Wnioski z przeprowadzonej analizy mogą posłużyć do podejmowania krótko- i długoterminowych decyzji biznesowych czy oceny sytuacji majątkowej i finansowej przez odbiorców zewnętrznych i kredytodawców.
Gdy przedsiębiorstwo stara się o kredyt gotówkowy, bank z pewnością sprawdzi efektywność jego działania, właśnie weryfikując najświeższe dane z zakresu analizy finansowej.
Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia?
Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza wskaźnik ogólnego zadłużenia. Wskaźnik zadłużenia ogólnego (ang. debit ratio lub debt ratio, w skrócie DR) obrazuje stosunek kapitału obcego do aktywów występujących w przedsiębiorstwie.
Innymi słowy, wskazuje stopień finansowania firmy obcym kapitałem. Jest syntetycznym wskaźnikiem oceny sposobu finansowania działalności przedsiębiorstwa, co świadczy o tym, że uwzględnia wiele różnego rodzaju aspektów zadłużenia.
Znając wskaźnik ogólnego zadłużenia, możemy na przykład poznać informacje na temat całkowitego zadłużenia przedsiębiorstwa i znaczenia zobowiązań ogółem w finansowaniu jego aktywów. Parametr ten pozwala też zidentyfikować ryzyko, jakim obarczona jest inwestycja w rozwój przedsiębiorstwa czy udzielenia mu kredytu.
Sprawdź koniecznie: Jak poprawić płynność finansową?
Kiedy warto obliczyć wskaźnik zadłużenia?
Wskaźnik ogólnego zadłużenia, jak i cała analiza zadłużenia jest uzupełnieniem analizy płynności finansowej firmy. Dowiedzieć się z niej można wielu istotnych informacji na temat formy jej funkcjonowania. Na podstawie danych pozyskanych z analizy zadłużenia można podejmować świadome decyzje biznesowe.
Obliczone wskaźniki zadłużenia jednoznacznie pokazują, czy dane przedsiębiorstwo poradzi sobie z kolejnymi zobowiązaniami. Podejmując decyzję o ewentualnej współpracy z daną firmą, warto bowiem wiedzieć, jak wygląda jej sytuacja finansowa.
W związku z tym dane na temat zadłużenia są bardzo istotne z punktu widzenia przyszłych partnerów biznesowych.
Wskaźnik ogólnego poziomu zadłużenia jest pomocny także przy określaniu ryzyka związanego z udzieleniem kredytu przedsiębiorcy. Dlatego właśnie banki i inne instytucje finansowe udzielające zobowiązań wymagają od przedsiębiorstw przy staraniu się o kredyt przedstawienia aktualnej analizy zadłużenia.
Ponadto wskaźnik ten jest stosowany przy analizie kapitałowej struktury przedsiębiorstwa.
Czy wskaźnik ogólnego zadłużenia wpływa na zdolność kredytową firmy?
Dane wskaźnika ogólnego zadłużenia mają znaczenie przy ocenie zdolności kredytowej firmy starającej się o kredyt i są wykorzystywane do szacowania ryzyka kredytowego. Ponadto ukazują zdolność do obsługi długu.
Zasada jest taka, że im wyższa wartość wskaźnika zadłużenia ogólnego, tym większe zadłużenie firmy. Jeżeli wartość wskaźnika jest wysoka, w dodatku wykazuje tendencję wzrostową, to zdolność kredytowa takiego przedsiębiorstwa będzie niska i może mieć ono problem z zaciągnięciem nowej pożyczki.
Z kolei obniżenie wskaźnika ogólnego zadłużenia w dużym uproszczeniu oznacza spadek ryzyka finansowego, a co za tym idzie, wzrost zdolności kredytowej. Przy ocenie zdolności do spłaty zobowiązania banki biorą też pod uwagę branżę, w jakiej dane przedsiębiorstwo działa.
To może Cię zainteresować: Czym jest i jak działa linia kredytowa? Linia kredytowa dla firm i klientów indywidualnych
Jak obliczyć wskaźnik ogólnego zadłużenia firmy?
Wskaźnik ogólnego zadłużenia firmy oblicza się z wykorzystaniem informacji o majątku przedsiębiorstwa i pożyczonych środkach finansowych. Zatem chcąc wyliczyć wskaźnik ogólnego zadłużenia, trzeba dysponować danymi z bilansu firmy. Mając do nich dostęp, wystarczy zastosować poniższy wzór na wskaźnik ogólnego zadłużenia:
wskaźnik ogólnego zadłużenia = zobowiązania ogółem/aktywa ogółem
Wynikiem równania będzie liczba z zakresu 0-1.
Zastosowanie znajduje także wzór, który przyjmuje, że wskaźnik ogólnego zadłużenia to iloraz sumy zobowiązań i rezerw na zobowiązania i aktywów ogółem.
Jak interpretować wskaźnik ogólnego zadłużenia?
Ocena i interpretacja wskaźnika ogólnego zadłużenia jest dość prosta. Przyjmuje się, że im wyższa wartość parametru, tym bardziej zadłużone jest przedsiębiorstwo i więcej w majątku firmy jest zewnętrznych źródeł finansowania.
I odwrotnie – im mniejsza wartość wskaźnika ogólnego zadłużenia, tym mniej długów ma firma. Świadczy to o tym, że przedsiębiorstwo finansuje się prawie samodzielnie.
Może się zdarzyć, że wartość wskaźnika ogólnego zadłużenia przekroczy 1. Stanie się tak wtedy, gdy zobowiązania i rezerwy na zobowiązania będą mieć większą wartość od aktywów. W takiej sytuacji firma będzie mieć ujemny kapitał własny, co oznacza, że strata netto przekroczy kapitał podstawowy.
Warto w tym miejscu także udzielić odpowiedzi na pytanie, czy istnieje jakaś optymalna wartość wskaźnika ogólnego zadłużenia? Często słyszy się, że norma wskaźnika ogólnego zadłużenia może być różna.
Wpływ na to może mieć wiele czynników, między innymi branża, w jakiej działa firma, jej wielkość czy generowane koszty. Według niektórych głosów „bezpieczna” wartość wskaźnika ogólnego zadłużenia to taka znajdująca się w przedziale od 0,3 do 0,6.
W każdym przypadku jednak określenie, czy wynik wskaźnika mieści się w normie, należy do oceniającego.
Nie radzisz sobie z problemami finansowymi? Sprawdź, co może Ci pomóc!
Pozostałe wskaźniki zadłużeń
Stopień zadłużenia firmy określany jest przy pomocy wskaźników zadłużenia. Wskaźnik ogólnego zadłużenia jest istotnym, lecz nie jedynym wskaźnikiem branym pod uwagę w takiej sytuacji. Dwa równie ważne parametry to wskaźnik zadłużenia długoterminowego i wskaźnik zadłużenia kapitału własnego.
Przeczytaj także: Na czym polega i jak dostać kredyt obrotowy?
Wskaźnik zadłużenia długoterminowego
Wskaźnik zadłużenia długoterminowego nazywany jest wskaźnikiem długu, ryzyka lub dźwigni. Obrazuje stopień pokrycia zobowiązań długoterminowych kapitałem własnym. Uwzględnia zobowiązania o okresie dłuższym niż 12 miesięcy, czyli choćby kredyty inwestycyjne.
Do obliczenia wskaźnika zadłużenia długoterminowego potrzebne są dane z bilansu. Wzór na wskaźnik zadłużenia długoterminowego to:
wskaźnik zadłużenia długoterminowego = zobowiązania długoterminowe/kapitał własny
Niższa niż 1 wartość wskaźnika zadłużenia długoterminowego wskazuje na stabilną sytuację finansową firmy. Im wyższy poziom parametru, tym wyższy poziom zadłużenia i wyższe ryzyko finansowe.
Z kolei ujemny wskaźnik zadłużenia długoterminowego może oznaczać, że możliwości zwiększenia efektywności działania firmy przez zaangażowanie kapitałów obcych nie są w pełni wykorzystywane.
Kliknij i sprawdź: Kredyt inwestycyjny dla firm. Jak go uzyskać?
Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego
Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego dostarcza informacji o tym, ile razy kapitał własny przedsiębiorstwa przewyższa całkowite zobowiązania. Można się zatem z niego dowiedzieć, jaki jest udział kapitału obcego w źródłach finansowania zobowiązań. Podobnie jak pozostałe wskaźniki, tak i ten obliczany jest na podstawie danych z bilansu ze wzoru:
wskaźnik zadłużenie kapitału własnego - zobowiązania razem/kapitał własny
Interpretacja wskaźnika zadłużenia kapitału własnego jest dość prosta. Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego o wartości poniżej 1 świadczy o stabilnej kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Jeśli wartość ta wzrasta w czasie, to firma się zadłuża, a ryzyko finansowe rośnie.
Nie przegap: Na czym polega i ile kosztuje kredyt dla nowych firm?