Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach w Polsce

Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach to te, które mogą zastąpić główne wskaźniki, jeśli z jakiegoś powodu przestaną być publikowane. Wskaźniki referencyjne dla kredytów mieszkaniowych czy innych instrumentów finansowych stanowią podstawę do obliczania oprocentowania kredytów. Sprawdź, jakie wyróżniamy alternatywne wskaźniki referencyjne dla kredytu hipotecznego.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach w Polsce

Wskaźnik referencyjny 2022 to indeks, który stosowany jest w celu ustalenia oprocentowania produktów finansowych takich jak: kredyty, lokaty czy papiery dłużne. Jednym z takich wskaźników jest WIBOR®, którego wysokość ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku spłaty kredytów hipotecznych

Czy WIBOR® jest jedynym wskaźnikiem referencyjnym stosowanym w Polskich bankach?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych, które od początku roku cały czas rośnie, wynika m.in. ze stawki referencyjnej WIBOR®, która zalicza się do wskaźników referencyjnych. Kredyt hipoteczny w związku z tym może zmieniać swój koszt co jeden, trzy, sześć lub dwanaście miesięcy, w zależności od tego, jaki wskaźnik referencyjny został zastosowany przez bank w przypadku Twojej umowy kredytowej (1M, 3M, 6M lub 12M). Oprócz WIBOR® banki mogą używać też innych wskaźników np. EURIBOR i LIBOR, który został zastąpiony już wskaźnikiem SARON. Niektóre z nich, obowiązują jednak w innych krajach. Jakie wskaźniki stosują banki działające w Polsce? Spójrzmy na poniższą listę.

Wskaźnik referencyjny PKO

WIBOR®, EURIBOR,

Wskaźnik referencyjny ING

WIBOR®, EURIBOR

Wskaźnik referencyjny Santander

WIBOR®, EURIBOR

Wskaźnik referencyjny Millennium

WIBOR®, EURIBOR

Wskaźnik referencyjny mBank

WIBOR®, EURIBOR,

Wskaźnik referencyjny Getin Bank

WIBOR®, EURIBOR

Wskaźnik referencyjny BNP Paribas

WIBOR®, EURIBOR

Jak widać, wszystkie banki w Polsce stosują te same wskaźniki.

Rozporządzenie BMR a zasady stosowania wskaźników referencyjnych w bankach w Polsce

Kwestię istnienia wskaźników referencyjnych regulują konkretne akty prawne. Jednym z nich jest Rozporządzenie BMR. Kogo on dotyczy? BMR to skrót od Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 roku w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych. Przepis ten dotyczy banków, które działają w krajach należących do Unii Europejskiej i wprowadził w życie zmiany związane z kształtowaniem wskaźników referencyjnych.

Europejskie przepisy nakładają obowiązek opracowania wskaźników na podstawie nowych metod. Co to znaczy? Wskaźniki powinny być nie tylko dokładne, ale wiarygodnie odzwierciedlać realia ekonomiczne i być wyznacznikiem rzeczywistych transakcji. 

W Polsce kluczowym wskaźnikiem referencyjnym jest WIBOR®. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego potwierdził jednak, że metoda jego wyznaczania jest przejrzysta i zgodna z przepisami, dlatego nie wymaga zmiany.

Nowelizacja Rozporządzenia BMR z lutego 2021 roku wprowadziła jednak do porządku prawnego instytucję zamiennych wskaźników referencyjnych w bankach. Zgodnie z prawem, powinien on zostać wyznaczony dla kluczowego wskaźnika referencyjnego, który w przypadku zaprzestania publikowania, ma szansę negatywnie wpłynąć na stabilność finansową kraju lub nawet całej Unii Europejskiej.

Czy w takim razie Rozporządzenie BMR wymaga podpisania aneksu do umowy? W przypadku, gdyby doszło do wyznaczenia zamiennika, to automatycznie będzie on obowiązywał we wszystkich umowach, w których wcześniej funkcjonował dotychczasowy wskaźnik referencyjny. Aneks do umowy nie będzie w tej sytuacji potrzebny.

To może Cię zainteresować: Co oznacza zamrożenie stawki WIBOR®? Czy dojdzie do czasowego zamrożenie WIBOR-u dla kredytów hipotecznych?

Alternatywne wskaźniki referencyjne w bankach — najważniejsze informacje

W związku ze zmianą przepisów banki powinny przygotować się na zaprzestanie publikacji głównego indeksu i tym samym mieć przygotowany zamiennik wskaźnika referencyjnego. Taki obowiązek został nałożony już w styczniu 2018 roku. 

Alternatywny wskaźnik referencyjny WKF

Wskaźnik alternatywny WKF, czyli Wskaźnik Kosztu Finansowania, może być zastosowany przez banki, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego. Zgodę na prowadzenie działalności jako administrator wskaźnika otrzymał 3 listopada 2020 roku Instytut Rynku Finansowego (IRF).

Alternatywny wskaźnik referencyjny WIBON

Wskaźnik WIBON zostanie opracowany na podstawie notowania innych wskaźników referencyjnych, w tym również na podstawie wskaźnika WIBOR®. Indeks będzie wyliczany na zakończenie okresu odsetkowego według wzoru określonego przez GPW Benchmark.

Alternatywny wskaźnik referencyjny WIRF

WIRF to skrót od Warszawski Indeks Rynku Finansowego. Wskaźnik ten mierzy stopy, po jakich uczestnicy fixingu dokonują transakcji depozytowych. W procesie wyznaczania ceny mogą wziąć udział tylko te podmioty, którym administrator wskaźnika referencyjnego nadał status uczestnika.

Alternatywny wskaźnik referencyjny WIRD

WIRD to skrót od Warszawski Indeks Rynku Depozytowego. Indeks ten mierzy stopy, po jakich uczestnicy fixingu dokonują transakcji depozytowych z innymi uczestnikami.

Kliknij i sprawdź: Nowa tarcza dla kredytobiorców. Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2022?

Co dalej z WIBOR? Czy WIBOR zostanie zastąpiony alternatywnym wskaźnikiem referencyjnym?

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że od 2023 roku WIBOR® zostanie wycofany, a zamiast niego wejdzie obowiązek posługiwania się alternatywnym wskaźnikiem dla WIBOR®, który będzie oparty na oprocentowaniu depozytów overnight. Czy wiadomo już, czym zostanie zastąpiony WIBOR®? Taka informacja nie została jeszcze podana. Mówi się jednak o tym, że istnieją dwa prawdopodobne scenariusze. Jeden z nich zakłada, że alternatywny wskaźnik referencyjny, który może wejść w życie w połowie 2022 roku to wskaźnik POLONIA. Drugi pomysł to zastąpienie WIBOR® Wskaźnikiem Kosztu Finansowania (WKF).

Źródła:

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Wskazniki_referencyjne

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Wskazniki_referencyjne/podstawowe_informacje

https://www.mhipoteczny.pl/strefa-klienta/informacje-o-wskaznikach-referencyjnych-bmr/

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły