Kredyt gotówkowy przygotowany z myślą o stałych klientach teoretycznie powinien mieć korzystniejsze warunki niż oferta dla wszystkich pozostałych. Kredytobiorca mógłby oczekiwać, że będzie on tańszy, a starając się o niego, nie będzie musiał dopełniać tylu formalności, co w normalnych okolicznościach. A jak jest w rzeczywistości? Czy klient korzystający ze specjalnie przygotowanej dla niego propozycji podejmuje słuszną decyzję, czy może popełnia spory błąd? Sprawdźmy to!
Kredyt dla stałych klientów – czym wyróżnia się kredyt dla stałego klienta banku?
Większość osób przymierzając się do wzięcia kredytu, zaczyna od sprawdzenia oferty banku, w którym ma konto bankowe, choć nie jest to oczywiście żadną regułą. Są banki, które jednak doskonale zdają sobie z tego sprawę i przygotowują specjalne oferty kredytowe dla swoich klientów, które gwarantują nieco lepsze warunki kredytowania albo łatwiejszy dostęp do kredytu.
Propozycji tego typu jest jednak dość mało w porównaniu z ofertami dla nowych klientów. Przyczyna tego jest dość oczywista – bankom bardziej opłaca się zaproponować lepsze warunki przy pierwszym kredycie i za jego pomocą pozyskać nowego klienta niż zapewnić je przy kolejnym, gdy klient jest z nim już od dawna i nic nie wskazuje na to, że miałby się gdzieś wybierać.
Jeśli jednak już uda się natrafić na kredyt dla stałych klientów, to zazwyczaj łatwiej go dostać niż zwykły kredyt gotówkowy. Nie trzeba dopełniać aż tylu formalności, bo kredytodawca albo ma już nasze dokumenty, albo wystarcza mu wgląd w historię rachunku. Ponadto szybciej wydawana jest decyzja kredytowa. I – co najważniejsze – można też liczyć na to, że będzie taniej.
Kto może się ubiegać o kredyt dla stałych klientów?
Instytucje kredytowe przygotowują pewne udogodnienia dla stałych klientów z racji długiej i udanej współpracy. Tylko kim właściwie jest stały klient? I jakie warunki trzeba spełnić, aby się nim stać?
Kredyty dla klientów indywidualnych, którzy korzystają z usług danego banku od dłuższego czasu, przygotowywane są na podstawie analizy stałych wpływów na konto bankowe klienta. W praktyce znaczy to tyle, że instytucja nieustannie śledzi poczynania swojego klienta, jego wpływy na konto i wydatki, ze szczególnym uwzględnieniem tych pierwszych. Jeśli po obliczeniu zdolności kredytowej w oparciu o wspomniane dane okaże się, że jest ona wysoka, uzna go za wiarygodnego klienta i zaproponuje mu indywidualną ofertę przygotowaną z uwzględnieniem jego aktualnej sytuacji finansowej.
Nie ma umownej granicy, kiedy klient banku zyskuje status stałego. Bardziej liczy się to, jak regularne ma wpływy na konto i jakie są one wysokie. Minimalny czas potrzebny do tego, by stać się stałym klientem banku, wynosi 3 miesiące. Z takiego okresu potrzebne są bowiem informacje niezbędne do obliczenia zdolności kredytowej.
Sprawdź: Kredyt na dowód bez umowy o pracę
Kredyt dla stałych klientów a formalności
Jeśli bank przygotuje dla klienta indywidualną ofertę kredytową, ten najprawdopodobniej szybko się o tym dowie. O propozycjach tego typu instytucje kredytowe bardzo często informują telefonicznie lub listownie. Kredyt dla stałych klientów czasem można też znaleźć po zalogowaniu do konta lub w aplikacji bankowej.
Z większości kredytów dla stałych klientów skorzystać można bez wychodzenia z domu, całkowicie przez internet. Banki zachęcają do wnioskowania z poziomu telefonu lub komputera, przy pomocy dedykowanego formularza znajdującego się w aplikacji czy na stronie internetowej banku. Wtedy wystarczy jedynie wypełnić wniosek o kredyt i wysłać, nie ma konieczności dołączania żadnych dodatkowych dokumentów, nawet zaświadczenia o zarobkach. Dlaczego?
Przy ofercie dla stałych klientów banki na ogół biorą pod uwagę wpływy na konto. Jeśli kwota kredytu nie jest nie wiadomo jak wysoka, a wpływy regularne, to zwykle decyzja kredytowa wydawana jest automatycznie, a pieniądze przelewane jeszcze w tym samym dniu lub w następnym dniu roboczym bezpośrednio na konto, z którego złożony został wniosek kredytowy.
Kredyt dla stałych klientów – na jakiej podstawie zostanie przygotowana oferta banku?
Z uwagi na to, że przy kredycie dla stałych klientów udzielanym przez internet mnóstwo czynności odbywa się w tle, może się wydawać, że bank wydaje decyzję kredytową automatycznie, bez prześwietlenia sytuacji finansowej klienta. W rzeczywistości jednak wcale tak nie jest – kredytodawca bierze pod lupę mnóstwo kwestii, choć większość wnioskujących nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
Co podlega ocenie podczas określania zdolności kredytowej przy kredycie dla stałych klientów?
- wiek wnioskującego – jeśli w koncie znalazła się propozycja kredytu, to bank wie, że klient jest pełnoletni,
- stałe wpływy na ROR – bank może zweryfikować, z jakiego tytułu są przelewy,
- miesięczne wydatki – bank sprawdza, czy klienta po otrzymaniu finansowania będzie stać na jego spłatę,
- historia kredytowania – bank prześwietla bazy dłużników celem sprawdzenia, czy klient nie ma niespłaconych długów.
Jeśli klient wnioskuje o kredyt na kwotę rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych i to z niedługim okresem kredytowania, to tyle informacji bankowi wystarczy, by ocenić jego zdolność kredytową. A do wszystkich z nich ma samodzielny wgląd.
Kredyt dla stałych klientów – ile kosztuje?
By dowiedzieć się, ile kosztuje kredyt dla stałych klientów w danym banku, trzeba przyjrzeć się ofercie, a dokładniej jej RRSO. To właśnie ten parametr uwzględnia oprocentowanie, prowizję i wiele innych kosztów, które trzeba ponieść biorąc kredyt.
Raczej jednak nie ma się co nastawiać, że taki kredyt będzie za darmo. Kredyty 0 procent rzadko kiedy w ogóle występują w ofertach banków, a jeśli już to najczęściej są one zarezerwowane wyłącznie dla nowych klientów.
Sprawdź: Oprocentowanie kredytu gotówkowego - najważniejsze informacje
Kredyt dla stałych klientów a kredyt dla nowych klientów – porównanie
Banki rzadko kiedy udzielają do publicznej wiadomości informacji na temat różnic występujących pomiędzy warunkami kredytowymi przy kredycie gotówkowym dla nowych i stałych klientów. Jeśli już, to prędzej da się znaleźć szczegóły oferty dla klienta nowego niż stałego.
Z obserwacji wynika, że na atrakcyjniejsze warunki finansowania prędzej może liczyć nowy klient niż ten, który korzysta z usług danego banku od dłuższego czasu. Dla tego pierwszego banki mają w zanadrzu mnóstwo promocji. Z drugiej strony jednak kredyt dla niego raczej nie będzie opiewać na wysoką kwotę, za to stały klient już może starać się o większe pieniądze.
Porównanie RRSO kredytów dla nowych i stałych klientów |
||
Bank |
RRSO kredytu dla stałych klientów |
RRSO kredytu dla nowych klientów |
Credit Agricole |
7,43% |
0% |
Santander |
11,13% |
11,35% |
mBank |
15,10% |
10,47% |
PKO |
13,05% |
13,77% |
W razie chęci skorzystania z oferty któregoś z wymienionych wyżej banków koniecznie upewnij się, że RRSO jest aktualne.
Kredyt dla stałych klientów – wady i zalety
Kredyt dla stałych klientów co prawda ma swoje zalety, jednak mimo wszystko to nie zawsze dobry wybór. Poznaj wady i zalety kredytu dla stałych klientów.
Zalety |
Wady |
|
|
Kredyt dla stałych klientów – czy warto złożyć wniosek o kredyt dla stałych klientów?
Wszystko zależy od sytuacji. Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz zgrabnie ominąć niezbędne przy kredycie formalności, to opłaca się skorzystać ze specjalnie przygotowanej oferty kredytowej widniejącej w koncie. Zadłużając się na proponowaną przez bank kwotę, jest większa szansa, że nie będzie żadnych problemów ze spłatą finansowania – jest ona bowiem dostosowana do indywidualnych możliwości finansowych.
Nie zależy Ci aż tak na czasie i nie będziesz mieć problemów, by dostarczyć do banku dodatkowe dokumenty, niezbędne do rozpatrzenia wniosku o kredyt? Zanim zdecydujesz się na kredyt dla stałych klientów, przejrzyj i porównaj aktualne oferty innych banków. Istnieje spora szansa, że uda Ci się trafić na propozycję kredytowania, gdzie warunki będą duże lepsze niż przy ofercie, jaką zaproponował Ci Twój bank.