Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się z potrzebą dopełnienia wielu formalności. Na początku warto pomyśleć o znalezieniu odpowiedniego lokalu czy wyposażeniu stanowiska pracy w potrzebny sprzęt. Takie inwestycje mogą sporo kosztować, dlatego wielu młodych przedsiębiorców, sięga po kredyty gotówkowe czy też inne formy finansowania. Zanim jednak będziesz mógł postarać się o jakiekolwiek wsparcie pieniężne, musisz posiadać wpis do CEIDG lub KRS. Wybór formy opodatkowania to kolejna, ważna kwestia. Podatek liniowy to jedna z popularniejszych metod rozliczania się z fiskusem. Sprawdź, na czym polega.
Czym jest podatek liniowy? Definicja
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się rozliczać na podstawie podatku dochodowego liniowego, zawsze będą płacili ustaloną część swoich dochodów, niezależnie od tego, jakby wysokie one nie były. Wartość należnego podatku od wartości dochodu jest zawsze funkcją liniową, właśnie dlatego w Polsce podatek liniowy często nazywany jest podatkiem płaskim.
Co to jest podatek liniowy i na jakich funkcjonuje zasadach? Podatek liniowy jest formą opodatkowania o stałej stawce w wysokości 19% liczonych od wysokości dochodu. Wartość ta jest taka sama, niezależnie od wysokości dochodu.
Zgodnie z Ustawą, podatek liniowy w tej wysokości dotyczy jedynie przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym dokumencie znajduje się też definicja podatku liniowego wraz z informacją o podstawie obliczenia podatku.
Podatek liniowy a skala podatkowa Stawka podatku liniowego zawsze wynosi zawsze 19% i stanowi podstawową różnicę w porównaniu do podatku płaconego na zasadach ogólnych. Rozliczając się według tzw. skali podatkowej, stawka podatku wynosi 17% lub 32%, i zależy od wypracowanego dochodu. |
Kliknij i sprawdź: Najniższa krajowa netto i brutto – ile wynosi najniższa krajowa?
Podatek liniowy a podatek na zasadach ogólnych − różnice
Kiedy warto wybrać podatek liniowy, a kiedy ten na zasadach ogólnych? Jak już wspomniałam, istnieją duże różnice pomiędzy tymi formami opodatkowania. W przypadku tzw. liniówki danina zawsze wynosi 19% wypracowanego dochodu, a w przypadku podatku naliczanego na zasadach ogólnych - 17% lub 32%. Właśnie dlatego w 2021 roku, podatek liniowy jest znacznie bardziej opłacalny w przypadku firm, które uzyskują wysokie dochody, a podatek naliczany na zasadach ogólnych sprawdzi się w firmach, gdzie dochody są niewielkie.
Podatek liniowy a zasady ogólne. Warto pamiętać również o tym, że z podatku liniowego mogą skorzystać tylko podmioty prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, a dodatkowo nie mogą one korzystać z wielu ulg podatkowych. Z kolei podmioty, które zdecydują się rozliczać według skali podatkowej, mogą zastosować odliczenia kwoty zmniejszającej podatek, a dodatkowo skorzystać z ulg podatkowych czy też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
Jak widać, ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: podatek liniowy czy na zasadach ogólnych, który z nich wybrać? Jedno jednak jest pewne. Jeśli Twój roczny dochód wynosi mniej niż 100 tys. złotych, chcesz skorzystać z ulg (np. na Internet,Poda na dzieci itd.), a dodatkowo planujesz rozliczać się z małżonkiem − wybór podatku liniowego będzie złym pomysłem.
To może Cię zainteresować: Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?
Kto może skorzystać z podatku liniowego?
Jak już wspomniałam, nie każdy może skorzystać z podatku liniowego. Dla kogo przeznaczona jest ta forma opodatkowania?
Przede wszystkim mogą z niego skorzystać jedynie osoby, które osiągają dochody z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej (np. uprawy w szklarniach, prowadzenie pasiek, hodowli i chowu zwierząt futerkowych itd.). Co więcej, dochody te nie mogą pochodzić z umów o pracę, a jedynie z działalności gospodarczej. O podatku liniowym mogą pomyśleć osoby, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą i np. zatrudniane są w innej firmie na podstawie umowy B2B (podatek liniowy może obowiązywać pod warunkiem, że świadczone usługi a rzecz aktualnego lub byłego pracodawcy nie pokrywają się z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę) lub też są wspólnikami spółek niebędących osobą prawną.
Podatek liniowy a umowa o pracę Pamiętaj, że dochody pochodzące z umów cywilnoprawnych czy umów o pracę nie mogą zostać opodatkowane według stawki liniowej. |
Istnieją również tzw. progi, kiedy podatek liniowy może stać się dla podatnika korzystny. Jeśli dochód przedsiębiorcy przekracza kwotę 85 528 zł, to wpisuje się on w tzw. drugi próg podatkowy. To oznacza, że w przypadku zasad ogólnych powinien on zapłacić daninę w wysokości 32% osiągniętego dochodu. Opłacalność podatku liniowego ukazuje się po przekroczeniu drugiego progu podatkowego. Szacuje się jednak, że ze względu na możliwość skorzystania z licznych ulg i odliczeń, warto pomyśleć o zmianie sposobu opodatkowania na liniowy, dopiero po uzyskaniu minimum 100 tys. zł dochodu rocznie.
Spradź koniecznie: Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład – jak ominąć drugi próg podatkowy?
Zanim zdecydujesz się na wybór podatku liniowego dla osób fizycznych jako formy rozliczania z fiskusem, musisz pamiętać o wielu przywilejach podatkowych, które w tej sytuacji Cię ominą.
Co wyklucza podatek liniowy? Podatnik nie może w tej sytuacji:
- rozliczać się wspólnie z małżonkiem,
- skorzystać z dodatkowego odliczenia, który przysługuje osobie samotnie wychowującej dzieci,
- korzystać z innych ulg w tym ulgi rehabilitacyjnej.
Podatek liniowy − aktualna stawka
Ile wynosi podatek liniowy w 2021 roku? Aktualnie, osiągnięte przez przedsiębiorcę dochody opodatkowane są stałą stawką w wysokości 19%. Jest ona pewna, niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Od stycznia 2022 roku, pojawią się jednak zmiany w podatku dochodowym. O czym mowa?
Niewielkie modyfikacje dotyczące tego, jaka będzie stawka podatku liniowego, spowodowana jest wejściem w życie tzw. Nowego Ładu. Zgodnie z reformą, zmianie ulegnie wysokość składki zdrowotnej. Dla liniowców będzie ona wynosić 4,9% liczonego od dochodu i co ważne, nie będzie można jej odliczyć. To sprawi, że faktycznie obciążenie dla przedsiębiorcy nie będzie już wynosić 19%, a 23,9%.
Odpowiedź na pytanie ile wynosi podatek liniowy, od nowego roku nie będzie już więc taka prosta. Chociaż teoretycznie stawka utrzymywana jest na tym samym poziomie, to ze względu na składkę zdrowotną, liniówka przestaje być więc opłacalna. Wzrost kosztów w żaden sposób nie zostanie zrekompensowany za pomocą ulg, dlatego wielu przedsiębiorców powinno raz jeszcze przeanalizować czy po wprowadzeniu Nowego Ładu, ta forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza.
Podatek liniowy a Nowy Ład − zmiany
Podatek liniowy a Polski Ład. Zmiany, które zostały opisane wyżej, dotyczą przede wszystkim stawki zdrowotnej. Jak już wspomniałam dzięki Nowemu Ładowi, podatek liniowy od 2022 roku wzrośnie do 23,9% bez możliwości dokonywania odliczeń. Co ciekawe, Polski Ład wprowadził zmiany nie tylko w podatku liniowym, ale ogólnie w polskim systemie podatkowym. Dlaczego? Przedsiębiorcy, wybierając formę rozliczeń z fiskusem, nie będą mogli skorzystać z tzw. karty podatkowej, która od nowego roku przestanie funkcjonować.
Jak przejść na podatek liniowy?
Zastanawiasz się jak przejść na podatek liniowy w 2021 roku? Jeśli planujesz przejść na podatek liniowy, powinieneś powiadomić o tym fakcie Naczelnika Urzędu Skarbowego, składając pisemne oświadczenie. Możesz to zrobić w terminie do 20. dnia miesiąca następujące po tym, w którym uzyskałeś pierwszy przychód z działalności w danym roku lub też do końca roku, gdy pierwszy przychód został uzyskany w grudniu.
Czy to oznacza, że przejście na podatek liniowy w trakcie roku nie jest możliwy? Niestety tak. Właśnie dlatego zmiany formy opodatkowania najczęściej wykonuje się po likwidacji działalności gospodarczej, która opodatkowana była ryczałtem, a następnie zakładają się nową z liniową formą opodatkowania. Jak widać, zmiana na podatek liniowy wcale nie jest taka prosta, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw tzw. liniówki jeszcze zanim założysz działalność gospodarczą.
Jak obliczyć podatek liniowy? Kalkulator
Samodzielne obliczanie jakiegokolwiek podatku nigdy nie jest proste i nie należy do przyjemności. Na szczęście możesz znaleźć kalkulator zaliczek na podatek dochodowy liniowy, który pomoże Ci w tym zadaniu.
Podatek liniowy − jak liczyć? Wystarczy, że:
- wybierzesz sposób obliczeń (w tym wypadku będzie to podatek liniowy 19%),
- wskażesz rok, którego dotyczą rozliczenia,
- podasz kwotę przychodu
- jeśli chcesz obliczyć zaliczki − podasz kwotę dochodu.
Narzędzie samodzielnie obliczy wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych lub też wysokość zaliczek. Musisz jednak pamiętać o tym, że narzędzie ma Ci jedynie pomóc, dlatego wyliczenia mają charakter poglądowy i nie możesz na jego podstawie wystosowywać żadnych roszczeń w stosunku do Ministerstwa Finansów. Warto także pamiętać, że na naszej stronie znaleźć można kalkulator odsetek podatkowych i ustawowych.
Jak obniżyć koszt podatku liniowego?
W przypadku podatku liniowego ulgi praktycznie nie istnieją dlatego, przedsiębiorcy nie mogą korzystać z tego sposobu zbijania wysokości należnego podatku. W jaki sposób więc obniżyć wysokość podatku liniowego? Ważne są odliczenia kosztów. Te, wpisane do ewidencji księgowej obniżają koszt uzyskania przychodu, a w efekcie czego będziesz mieć do czynienia z niższym dochodem. Od tej kwoty obliczane jest 19% podatku, a więc im niższy dochód, tym mniejszy podatek.
Co możesz odliczyć w przypadku podatku liniowego? Koszty uzyskania przychodu. Wśród nich znajdują się, chociażby wydatki poniesione na promocję i reklamę, koszt utrzymania lokalu, w którym prowadzona jest działalność, zapłata za usługi księgowe czy utrzymanie służbowych pojazdów.
Ważne! Wybierając podatek liniowy, nie możesz korzystać ze zbyt wielu ulg. Na szczęście istnieje spis takich, które zgodnie z prawem mogą liniowcom obniżyć wysokość podatku. Wśród nich możemy wyróżnić ulgi:
|
Podatek liniowy − obowiązki podatnika
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na podatek liniowy, muszą spełnić szereg zobowiązań. Jednym z nich jest terminowe złożenie zeznania rocznego PIT, w którym zostanie ujęta wysokość dochodu lub straty wykazanej w danym roku. Jaki PIT przy podatku liniowym powinien zostać wypełniony? Jest to druk PIT 36L i musi on zostać złożony do końca kwietnia kolejnego roku.
Wybór opodatkowania liniowego sprawia, że podatnik zobowiązany jest też do prowadzenia:
- ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- rejestrów VAT,
- spisów z natury.
Czy podatek liniowy się opłaca? Wady, zalety i alternatywy
Każda forma opodatkowania ma swoje wady i zalety. Dlaczego warto wybrać podatek liniowy? Wspominałam już o tym na początku artykułu. Przedsiębiorcy, którzy osiągają duże dochody, mogą potraktować liniówkę jako formę oszczędzania. Kwota, od kiedy opłaca się przejść na podatek liniowy, zaczyna się od 100 tys. złotych.
Podatek liniowy − wady i zalety
Zalety |
Wady |
|
|
Kiedy się opłaca podatek liniowy? Z całą pewnością wtedy, gdy dochody Twojej firmy są bardzo wysokie.
Podatek liniowy czy progresywny − różnice. Co wybrać?
Planując formę opodatkowania, warto przyjrzeć się wszystkim możliwościom. Dużą popularnością oprócz liniowego podatku dochodowego, cieszy się również podatek progresywny. Który jest korzystniejszy?
Przede wszystkim sprawdź, która opcja jest dla Ciebie dostępna. Jak wiesz, podatek liniowy dotyczy tylko osób, które otrzymują dochody z działalności gospodarczej i nie świadczą takich samych usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy, jak te, które były wykonywane w ramach umowy o pracę. Podatek liniowy i progresywny dzieli również sposób rozliczania oraz lista obowiązków, które należy wykonać.
Dużą różnicą pomiędzy podatkiem progresywnym a liniowym jest możliwość korzystania z różnego rodzaju ulg. W przypadku pierwszej opcji przedsiębiorca może czerpać zyski z kwoty wolnej od podatku, dokonywać odliczeń czy też rozliczać się wspólnie z małżonkiem.
Podatek liniowy a progresywny, który wybrać? Zakłada się, że podatek progresywny jest bardziej opłacalny w przypadku gdy przedsiębiorstwo generuje niskie dochody. W przeciwnym razie warto rozważyć płacenie podatku liniowego.
Ryczałt a podatek liniowy − różnice
Podatek liniowy czy ryczałt, który bardziej się opłaca? Ryczałt często uważany jest za bardziej uciążliwy od podatku liniowego. Dlaczego? Wysokość stawki podatku uzależniona jest od rodzaju wykonywanej działalności. Z ryczałtu nie może też skorzystać każdy przedsiębiorca. Ta forma zarezerwowana jest jedynie dla osób fizycznych, które uzyskują przychody z działalności pozarolniczej, które w poprzedzającym roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 2 000 000 euro.
Co ciekawe, możliwe jest zastosowanie ryczałtu i podatku liniowego jednocześnie. W jaki sposób? Przedsiębiorca, który prowadzi dwa rodzaje działalności gospodarczej, może od jednej z nich płacić podatek liniowy, a od drugiej ryczałt.
Nie przegap:
Kredyt dla nowych firm - na czym polega i ile kosztuje kredyt inwestycyjny dla nowych firm?
Pożyczka dla samozatrudnionych - jak złożyć wniosek o pożyczkę dla samozatrudnionych?