Kredyt inwestycyjny – definicja
Przedsiębiorcy, którzy potrzebują środków na kolejne inwestycje, nie muszą sięgać po kredyt gotówkowy. Atrakcyjną alternatywę stanowi kredyt inwestycyjny. Co to dokładnie jest? Jak sama nazwa wskazuje to kredyt na inwestycje, który banki udzielają właścicielom firm. Nie ma przy tym znaczenia jej wielkość. Pożyczkę otrzymać mogą duże przedsiębiorstwa, jak również osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Ten rodzaj kredytu występuje najczęściej w dwóch postaciach:
- kredytu krótkoterminowego — udzielonego na okres 1-2 lat,
- kredytu długoterminowego — którego okres spłaty wynosi nawet 20 lat.
Aby otrzymać kredyt inwestycyjny, najczęściej przedsiębiorca musi wnieść wkład własny na poziomie 10-30% wartości inwestycji.
Kredyt inwestycyjny 2021 – na co można przeznaczyć?
Co dokładnie może być przedmiotem inwestycji dla przedsiębiorcy, który zdecyduje się wnioskować o kredyt inwestycyjny? Możliwości jest całkiem sporo. Środki przeznaczyć można m.in. na zakup:
- nowych maszyn oraz urządzeń, które pozwolą na produkcję towaru przeznaczonego na sprzedaż,
- nieruchomości, która zostanie wykorzystana przez firmę,
- środków transportu, które zostaną przeznaczone w celach firmowych,
- praw autorskich, patentów oraz nowych patentów,
- sprzętu biurowego, w tym komputerów, lub innych narzędzi, które są potrzebne do świadczenia usług,
- udziałów innych firm lub papierów wartościowych.
Kredyt inwestycyjny a kupno nieruchomości
Kredyt inwestycyjny może sfinansować zakup nieruchomości, które będą należeć do firmy, czyli np. nowej siedziby czy hali magazynowej. W takim przypadku przedsiębiorca musi jednak wykazać zazwyczaj dość wysoki wkład własny, a ilość formalności może przytłoczyć.
Co istotne, kredyt inwestycyjny na mieszkanie prywatne nie jest przyznawany.
Kredyt inwestycyjny – warunki oferty
Przedsiębiorca, który ubiega się o kredyt inwestycyjny, powinien posiadać zdolność kredytową i jednocześnie pozytywną historię kredytową, co w praktyce oznacza, że nie może mieć długów. Po sprawdzeniu okazało się, że nadal widniejesz w bazie BIK? Sprawdź, jak wygląda czyszczenie BIK i czy jest możliwe.
Podkreślić należy, że kredyt inwestycyjny bez zdolności kredytowej nie będzie dostępny. Duże trudności mogą mieć także osoby, które szukają kredytu inwestycyjnego bez wkładu własnego.
Sam kredyt inwestycyjny wyróżnia się długim okresem spłaty, maksymalny termin spłaty zadłużenia to nawet 20 lat, dzięki czemu kredyt inwestycyjny pozwala zapewnić niskie raty miesięczne, korzystne dla przedsiębiorcy. A jak prezentuje się oprocentowanie? Jego wysokość w zależności od banku, kształtuje się na poziomie 5,5-7% i zależne jest od stawki WIBOR, podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych.
Kredyt inwestycyjny – ile kosztuje?
Na koszt kredytu składa się nie tylko wspomniane wyżej oprocentowanie, ale także marża.
Marża banku ustanawiana jest indywidualnie i zależeć będzie bezpośrednio od ryzyka kredytowego, wysokości kredytu oraz terminu spłaty. Ponadto, bardzo często niskie oprocentowanie wynika z możliwości zabezpieczenia kredytu, a także zmniejszenia ryzyka, dzięki temu, że przedsiębiorca często pokrywa część kosztów inwestycji, wpłacając wkład własny.
Nie jesteś pewien, jaki jest koszt wybranego kredytu? Pamiętaj, aby zwrócić uwagę przede wszystkim na RRSO. Warto posłużyć się także kalkulatorem kredytu inwestycyjnego.
Polecamy także: Kredyt bez odsetek – czy banki mają w swojej ofercie kredyty bez odestek?
Kredyt inwestycyjny – kto może ubiegać się o kredyt na inwestycję?
Kredyt inwestycyjny skierowany jest zarówno dla przedsiębiorców dużych firm, jak i osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Nie ma pod tym względem większych ograniczeń. Zasada jest jedna — pozyskane środki muszą zostać przeznaczone na konkretną inwestycję firmową. Właśnie dlatego bank zażądać może, chociażby biznesplanu.
Zależnie od potrzeb przedsiębiorcy, możliwe będzie sfinansowanie zakupu specjalistycznych sprzętów, kupno nieruchomości, czy nawet postawienie budynku gospodarczego.
Kredyt inwestycyjny jest także kredytem dla rolników. W ten sposób mogą oni sfinansować np. zakup nowoczesnych urządzeń, wykorzystywanych w gospodarstwie.
Podkreślić należy, że o ile kredyty inwestycyjne dla małych firm są dostępne, to kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej już nie.
Nie przegap: Pożyczka dla samozatrudnionych - jak złożyć wniosek o pożyczkę dla samozatrudnionych?
Kredyt inwestycyjny dla nowych firm
W przeciwieństwie do kredytu obrotowego kredyt inwestycyjny otrzymać mogą także nowe firmy. Co ciekawe, kredyt inwestycyjny może być wypłacony już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Wiele zależy jednak od wybranego banku.
Kredyt inwestycyjny – jak wnioskować o kredyt inwestycyjny?
Jak pozyskać kredyt inwestycyjny? Podstawa to dobrze napisany biznesplan. Od tego dokumentu zależy w dużej mierze, czy bank zgodzi się udzielić kredytu na konkretne inwestycje. Przy jego tworzeniu warto więc poszukać wsparcia doświadczonych specjalistów. Sam proces ubiegania się o kredyt inwestycyjny nie należy do skomplikowanych, lecz konieczne będzie skompletowanie wymaganych dokumentów.
Kredyt inwestycyjny – potrzebne dokumenty
To, jakie dokumenty należy przygotować, jest zależne od wybranego banku. Zanim złożysz wniosek o kredyt, dopytaj się, jakich formalności musisz dopełnić. Niemniej, na liście wymaganych dokumentów znajduje się najczęściej:
- biznesplan,
- dokumenty rejestrowe,
- zbiór dokumentów finansowych.
O biznesplanie już nieco wiesz. Pamiętaj przede wszystkim, że powinien on zawierać szczegółowe wyliczenia. A co z dokumentami rejestrowymi? W zależności od wybranej formy będzie to odpis z KRS, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, czy też zaświadczenie o numerze REGON. Potrzebny jest przeważnie także zbiór dokumentów finansowych, czyli deklaracja PIT-36 lub bilans oraz rachunek zysków i strat.
Niekiedy bank może zażądać dokumentów dodatkowych, takich jak wyciąg z rachunków firmowych czy dokumenty formalno-prawne przedsiębiorstwa.
Kredyt inwestycyjny – w jakim banku złożyć wniosek?
Wybór oferty powinien wiązać się z wcześniejszym zapoznaniem się z dostępnymi ofertami kredytowymi dla przedsiębiorców. Warunki w różnych bankach mogą się jednak nieco od siebie różnić. Przyjrzeliśmy się wybranym z nich.
Kredyt inwestycyjny mBank
Kredyt inwestycyjny w mBank zapewnia możliwość uzyskania do 100% finansowania nakładów inwestycyjnych netto na 20 lat. Pozyskać w ten sposób można nawet 4 mln złotych. Bank uwzględnia przyszłe dochody uzyskiwane w ramach realizowanej inwestycji. Co więcej, istnieje możliwość uzyskania finansowania od 1 dnia działalności gospodarczej.
Kredyt inwestycyjny PKO BP
Kredyt inwestycyjny w PKO BP oferuje finansowanie do 90% wartości inwestycji. Dostępny jest również dla nowych firm, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Okres kredytowania wynosi aż do 20 lat. Kredyt dostępny jest w 3 walutach: PLN, USD, EUR.
Kredyt inwestycyjny ING Bank Śląski
Kredyt inwestycyjny w ING przeznaczony jest zarówno dla przedsiębiorstw z historią działalności gospodarczej, jak i rozpoczynających działalność. Maksymalna kwota finansowania do 100% wartości netto nakładów inwestycyjnych. Co ciekawe, możliwa jest wypłata środków jednorazowo lub w transzach. Okres kredytowania sięga 10 lat.
Alior Bank kredyt inwestycyjny
Kredyt inwestycyjny w Alior Bank to kredyt do 80% kwoty realizowanej inwestycji i nawet do 20 lat okresu kredytowania. Kredyty dla firm dostępne są w następujących walutach: PLN, EUR, USD, GBP, CHF.
Kredyt inwestycyjny – zalety i wady kredytu inwestycyjnego
Kredyt inwestycyjny to produkt bankowy, po który przedsiębiorcy sięgają dość chętnie. Jego zalety wydają się oczywiste. Przede wszystkim pozwala sfinansować inwestycje, na które w danej chwili przedsiębiorca nie ma środków, a które mogą przyczynić się do rozwoju jego firmy. Jednocześnie to rozwiązanie przeznaczone jest także dla małych firm, które często nie mają początkowo dużych środków, aby móc pozwolić sobie na kluczowe z punktu widzenia strategii firmy, inwestycje.
Kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na wiele rzeczy, w tym zakup maszyn, niezbędnych sprzętów czy nawet zakup hali lub magazynu. Możliwości jest bardzo wiele. Jednocześnie dużą zaletę stanowi długi okres kredytowania, który w wybranych bankach wynosi nawet 20 lat. Także kwota kredytu należy do wysokich.
A jakie wady ma kredyt inwestycyjny? Zaliczyć można do nich m.in. konieczne formalności, których trzeba dopełnić, aby w ogóle móc o niego wnioskować. Najwięcej pracy wymaga zwłaszcza biznesplan, który musi zostać dość szczegółowo rozpisany. W większości przypadków obowiązkowe będzie również wniesienie wkładu własnego, co zwłaszcza przy dużych inwestycjach może okazać się obciążające.
Przeczytaj: Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - na czym polega i kto może z niego skorzystać?
Kredyt inwestycyjny – czy warto wnioskować?
Czy warto wnioskować o kredyt inwestycyjny? To usługa skierowana do osób, które zdecydowane są, by rozwijać swoją firmę lub biznes i szukają możliwości, by zdobyć potrzebne środki. Każdy przedsiębiorca powinien samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od jego aktualnych potrzeb. Zdarza się, że może on nie mieć wyjścia, zwłaszcza gdy pewne inwestycje są kluczowe dla jego biznesu, a niestety nie wystarcza mu środków.
Kredyt inwestycyjny a kredyt obrotowy
Inne rozwiązanie, także przeznaczone dla przedsiębiorców, to kredyt obrotowy. Nie jest on jednak alternatywą dla kredytu inwestycyjnego, ponieważ pozwala pokryć zupełnie inne wydatki, związane z bieżącą działalnością firmy. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Kredyt obrotowy czy inwestycyjny - który lepszy?
Szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci sfinansować planowane inwestycje w firmie? Sprawdź oferty kredytów inwestycyjnych. Być może znajdziesz wśród nich tę, która pozwoli Ci rozwinąć Twój biznes.