Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny? Co warto wiedzieć o tym świadczeniu, zanim wypełnisz wniosek zasiłek rehabilitacyjny? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Zasiłek rehabilitacyjny wypłacany jest w sytuacji, gdy osoba, która zakończyła pobieranie zasiłku chorobowego, nie jest w dalszym ciągu w stanie wrócić do dawnej aktywności zawodowej. Trzeba oczywiście pamiętać, że zasiłek rehabilitacyjny wiąże się z licznymi warunkami, oraz wymaganą dokumentacją, która pomoże ustalić, czy osoba ubiegająca się o świadczenie ma do tego prawo. Kto może starać się o zasiłek rehabilitacyjny? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? Obawiasz się, że zasiłek rehabilitacyjny nie pomoże Ci uporać się ze spłatą kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego? Z naszą pomocą szybko przekonasz się, ile pieniędzy otrzymasz w ramach tego świadczenia. Zachęcamy do dalszej lektury i zdobycia niezbędnych informacji.

Zasiłek rehabilitacyjny - kto może skorzystać z takiego świadczenia?

Zasiłek rehabilitacyjny to świadczenie, które, choć dostępne jest od lat, wcale nie jest dobrze znane Polakom. W dzisiejszych czasach, wiedza, czym jest zasiłek rehabilitacyjny, może okazać się wyjątkowo potrzebna. Z powodu pandemii koronowirusa, wiele osób boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które nie kończą się z momentem wyjścia ze szpitala, czy zakończenia dotychczasowego zwolnienia lekarskiego. Zasiłek rehabilitacyjny dla osób, które przeszły COVID-19 może okazać się jedynym rozwiązaniem w trudnej sytuacji, gdy po chorobie nie są w stanie wrócić do pracy w wyniku powikłań i znacznego osłabienia.

Świadczenie rehabilitacyjne, choć termin zasiłku może być mylący, nie jest przyznawany wyłącznie osobom, które korzystają z rehabilitacji leczniczej. Zasiłek rehabilitacyjny może zostać wypłacony osobie, która podlegała ubezpieczeniu chorobowemu w związku z wykonywaną pracą. Warunkiem wypłaty świadczenia jest wcześniejsze wykorzystanie zwolnienia lekarskiego i pobieranie zasiłku chorobowego. Zasiłek rehabilitacyjny ma w założeniu pomóc osobie, która kończy korzystać ze zwolnienia lekarskiego, ale stan zdrowia, wciąż nie pozwala na powrót do pracy.

O czym musisz pamiętać, starając się o zasiłek rehabilitacyjny?

  • Świadczenie rehabilitacyjne dostępne jest wyłącznie dla osób objętych ubezpieczeniem, których dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje powrotem do zdrowia i wznowienia aktywności zawodowej;

  • Zasiłek rehabilitacyjny nie może być wypłacany dłużej niż przez 12 miesięcy;

  • Wymagane jest aktualne orzeczenie lekarza lub komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

Sprawdź, ile wynosi renta socjalna!

Zasiłek rehabilitacyjny - dokumenty

Chcesz starać się o świadczenie rehabilitacyjne, ale nie wiesz, jak się do tego przygotować? Potrzebne będą dokumenty, które pozwolą zweryfikować m.in. twoje dane osobowe oraz twój stosunek pracy. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

  • Wniosek o zasiłek rehabilitacyjny, który musisz wypełnić wraz z płatnikiem składek (czyli pracodawcą);

  • Zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza, który prowadził twoje leczenie;

  • Wywiad zawodowy z twojego miejsca pracy (druk powinien zostać dostarczony przez płatnika składek).

Czy złożenie wniosku o zasiłek rehabilitacyjny jest płatne? Nie! Usługa jest całkowicie darmowa.

Ile będziesz czekać na decyzję ZUS po wypełnieniu wszystkich formalności? ZUS będzie miał 60 dni kalendarzowych na wydanie decyzji, w której pojawi się informacja również o tym, kto będzie zobowiązany do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego, może to być ZUS lub płatnik twoich składek.

Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

Aby określić, ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny, należy pamiętać, że to świadczenie, którego podstawa obliczana jest od zasiłku chorobowego. Tradycyjnie zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawowego wynagrodzenia. Kalkulator wynagrodzeń pomoże ci ustalić, z jakiej kwoty możesz obliczyć swój podstawowy wymiar wynagrodzenia.

Podstawą do obliczenia zasiłku chorobowego jest przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy, które poprzedzały moment, w którym ubezpieczony stracił tymczasową zdolność do pracy.

O czym pamiętać? To ile zasiłku rehabilitacyjnego zostanie Ci przyznane, zależy nie tylko od wysokości twojego podstawowego wynagrodzenia, ale także okresu, przez jaki będziesz pobierać świadczenie rehabilitacyjne.

Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

  • 90% podstawowego zasiłku chorobowego przez pierwsze trzy miesiące wypłaty świadczenia;

  • 75% podstawowego zasiłku chorobowego przez cały pozostały okres, w którym świadczenie rehabilitacyjne będzie wypłacane;

  • 100% podstawowego zasiłku chorobowego w przypadku kobiet w ciąży lub w przypadku osób, których stan zdrowia spowodowany jest wypadkiem, który odbył się w miejscu pracy.

Wypłata świadczenia jest regularna, a sam zasiłek powinien zostać wpłacony na konto osobiste najpóźniej w ciągu 60 dni od złożenia wszystkich wymaganych przez ZUS dokumentów.

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły