Rodzice mogą oczekiwać już nie tylko na 500+ na dziecko. Teraz rząd planuje kolejne wypłaty świadczeń. Mają być one jednak okresowe i trwać w zależności od wyboru: od roku do 2 lat. W ten sposób zaraz po zakończeniu wypłat zasiłku macierzyńskiego rodziny mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. A kwota nie będzie mała, bo może wynosić nawet 1000 złotych miesięcznie. Dla wielu osób to duża pomoc, która może uchronić m.in. przed koniecznoscią zaciągania kredytów gotówkowych.
Przeczytaj również: 500 plus a kredyt gotówkowy – podstawowe informacje
12 tysięcy na dziecko w ramach Nowego Ładu – najważniejsze informacje
Program Nowy Polski Ład zaproponowany przez partię Prawo i Sprawiedliwość rodzi wiele kontrowersji. Mnóstwo zmian ma dotyczyć bezpośrednio rodzin z dziećmi, jak chociażby ta dotycząca wsparcia przy kredytach hipotecznych. Podobnie jak w przypadku gwarancji bankowej do wkładu własnego, dopłata 12 tysięcy złotych na dziecko ma dotyczyć rodzin wychowujących minimum dwójkę dzieci. I to od opiekunów zależy, czy chcą otrzymać całe wsparcie w jednym roku, czy też rozłożyć je na okres 2 lat.
Jak widać, rządowi bardzo zależy na zachęceniu polskich rodzin do prokreacji. Niestety, program 500+ nie spełnił tych oczekiwań. Czy tym razem będzie inaczej? Przekonamy się o tym zapewne dopiero za kilka lat. Teraz przyjrzyjmy się bliżej świadczeniu 12 tysięcy na dziecko. Jakie są dokładne założenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?
12 tysięcy na dziecko – warunki Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zakłada, że rodziny mogą otrzymać od państwa do 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Wsparcie będzie przysługiwać wyłącznie na dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.
Ponadto, świadczenie to ma być wypłacane w ratach. Istnieją dwa warianty wypłat: po 1000 złotych miesięcznie przez 12 miesięcy lub po 500 złotych przez 24 miesiące. Decyzja o wyborze wariantu zależna jest od rodziców.
12 tysięcy na dziecko – kto będzie mógł skorzystać ze świadczenia?
Świadczenie przyznawane będzie rodzinom, które wychowują więcej niż jedno dziecko. Otrzymać mają je zarówno małżeństwa, osoby pozostające w nieformalnym związku, jak również osoby samotnie wychowujące dziecko.
W przypadku, gdy rodzice dziecka się rozstali, to każdemu z nich przysługuje po maksymalnie 6 tysięcy złotych. Rząd nie planuje ustalenia żadnego progu dochodowego, od którego będzie można skorzystać z dopłaty.
12 tysięcy na dziecko – kiedy świadczenie nie zostanie wypłacone?
12 tysięcy złotych przysługuje wyłącznie na drugie i kolejne dziecko. Jeśli zatem rodzice wychowują tylko jedno dziecko, to nie będą mogli skorzystać z pomocy państwa. Nie będzie ona także dotyczyć dzieci powyżej 36. miesiąca życia.
A co z dziećmi urodzonymi w 2019 lub 2020 roku? Na nie również będzie przyznawane świadczenie, jednak jego wypłata zostanie zakończona w chwili ukończenia przez dziecko 3. roku życia.
Warto jednocześnie wiedzieć, że świadczenie otrzymają jedynie rodziny, które na stałe mieszkają w Polsce. Jeśli zatem rodzice na stałe mieszkają za granicą, to 12 tysięcy złotych na dziecko nie będzie im przysługiwać. Pewne komplikacje może rodzić sytuacja, w której jeden z rodziców przebywa za granicą, a drugi mieszka w Polsce. Wówczas to ZUS ma zweryfikować, czy analogiczne świadczenie nie jest już pobierane w innym kraju. Jeśli tak, to i wtedy 12 tys. na dziecko nie zostanie wypłacone.
Co więcej, ZUS ma prawo poddać kontroli wydatki, na które przeznaczane są świadczenia. Jeśli okaże się, że środki ze świadczenia nie są przeznaczane na wydatki związane z utrzymaniem dzieci, to wówczas ma on prawo wstrzymać wypłatę.
Sprawdź też: Kosiniakowe 2021 – dla kogo jest przeznaczone i jak wypełnić wniosek o Kosiniakowe?
12 tysięcy na dziecko – jak otrzymać świadczenie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?
Co trzeba zrobić, aby otrzymać 12 tysięcy złotych na dziecko? W tym celu należy złożyć stosowny wniosek. Prawdopodobnie będzie istniała możliwość złożenia aplikacji w bankowości elektronicznej.
12 tysięcy na dziecko – wniosek
W związku z tym, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie jest jeszcze w pełni zatwierdzony, należy wstrzymać się ze składaniem wniosków. Wiadomo już natomiast, że wnioski przyjmowane będą w formie elektronicznej, a świadczenie wypłaci ZUS. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej już teraz szacuje, że w pierwszym roku wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci.
12 tysięcy na dziecko – kiedy program zacznie obowiązywać?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma zacząć obowiązywać już całkiem niedługo, bo od 1 stycznia 2022 roku. Jeszcze nie ma informacji, od kiedy rząd planuje rozpocząć przyjmowanie wniosków. Powinny pojawić się już niebawem.
12 tysięcy na dziecko – co jeszcze warto wiedzieć o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci i jednocześnie skłonić ich do powiększenia rodziny. 12 tysięcy złotych na dziecko to propozycja, która wypełnia lukę, jaka pojawia się po zakończeniu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Obecnie rodzic może zdecydować się na pozostanie w domu z dziećmi po zakończeniu przez nie 1. roku życia, jednak wówczas pozostaje mu jedynie urlop rodzicielski, z którym nie wiążą się żadne świadczenia.
12 tysięcy złotych na dziecko to niejedyna pomoc, jaką przewiduje rząd w ramach polityki prorodzinnej. Rodziny, które nie zostaną objęte tym świadczeniem, mogą liczyć na dofinansowanie dla dziecka świadczeniem opiekuńczym do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Jego wysokość ma sięgać 400 złotych miesięcznie.
Co ważne, przekazywane będzie nie do rodziców, a bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek czy też klub dziecięcy. Wsparcie to ma dotyczyć nawet 108 tysięcy dzieci.
Zobacz też: Program 300+ – co zapewnia program Dobry Start i jak dołączyć do programu 300 plus?