Osobiste konta bankowe to element, bez którego współczesny Polak nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Z danych udostępnionych w 2021 roku wynikało, że rachunek w banku posiada 96% obywateli naszego kraju. Konto połączone z bankowością internetową bardzo ułatwia życie – umożliwia dokonywanie płatności online, płacenie smartfonem czy za pomocą systemu BLIK.
Banki na różne sposoby starają się przyciągnąć nowych klientów, oferując darmowe prowadzenie rachunku lub wypłaty ze wszystkich bankomatów bez prowizji. Zastanawiasz się, jak zmienić bank na inny? Dokonaj tego w szybki i prosty sposób!
Czy możliwe jest przeniesienie konta do innego banku?
Od 2010 roku procedura związana z przenoszeniem rachunków do innego banku została maksymalnie uproszczona. Na mocy ustaleń Komisji Europejskiego Sektora Bankowego umożliwiono przeniesienie konta osobistego bez zbędnych formalności – za pomocą jednego wniosku składanego do instytucji docelowej.
Dawniej klient musiał sam inicjować wszelkie zmiany – złożyć wypowiedzenie w starym banku, pobrać środki zgromadzone na koncie i przenieść je na nowy rachunek, poinformować o zmianie ważne instytucje lub pracodawcę.
Obecnie procedury są uproszczone – to nowy bank samodzielnie dokonuje za klienta wielu zmian, może nawet zmienić zlecenia stałe, polecenia zapłaty oraz inne dyspozycje, które były na poprzednim koncie. A zatem, jak przenieść konto z banku do innego banku?
Na czym polega przeniesienie konta do innego banku?
Przeniesienie konta do innego banku nie wymaga od nas dużego zaangażowania – wystarczy kilka kroków, żeby cieszyć się nowym rachunkiem. Jak tego dokonać? Poniżej opisujemy procedurę:
- Wybór nowego banku – warto dokładnie sprawdzić ofertę nowego usługodawcy, zweryfikować warunki promocyjne i czas ich trwania, może się bowiem okazać, że promocja nie będzie dostępna przez cały czas, a jedynie pewien ograniczony okres.
- Złożenie wniosku do banku docelowego – możesz to zrobić osobiście w banku, wysłać dokumenty pocztą lub dokonać zmiany przez internet. Wraz z wnioskiem należy złożyć pełnomocnictwo, czyli dokument, na podstawie którego nowy bank będzie mógł dokonywać w imieniu klienta czynności prawnych związanych np. z zamknięciem poprzedniego konta czy przeniesieniem środków na nowy rachunek.
- Poczekaj na przeniesienie konta – ile trwa przeniesienie konta z banku do banku? W zależności od instytucji może zająć to od kilku do kilkunastu dni.
Zastanawiasz się, gdzie założyć konto bez komornika i czy jest to w ogóle możliwe? Sprawdź nasz poradnik!
Przeniesienie konta do innego banku a numer rachunku
Czy da się przenieść numer konta do innego banku? Zmiana usługodawcy wiąże się z przypisaniem nowego numeru rachunku, ponieważ każdy bank ma własny identyfikator nadany przez bank centralny.
Nie jest zatem możliwe pozostawienie starego numeru – klient otrzyma nowy zgodny z numeracją właściwą dla docelowego banku. Nie jest również możliwe anonimowe konto bankowe, czyli rachunek bez podawania danych osobowych.
Kiedy warto zdecydować się na przeniesienie konta do innego banku?
Przede wszystkim wtedy, gdy znajdziemy konto, które bardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Dotychczasowy bank podniósł opłaty związane z prowadzeniem rachunku? Potrzebujesz darmowych wypłat z bankomatów lub bezpłatnych przelewów?
A może bardziej interesuje Cię bezpieczeństwo podczas dokonywania transakcji elektronicznych? Jeśli znajdziesz konto bankowe, które ma korzystniejsze warunki, nie wahaj się przenieść rachunku.
Wady i zalety przeniesienia konta do innego banku
Zmienić bank czy zostać przy dotychczasowym? Wiele zależy od tego, jakie mamy oczekiwania i na czym najbardziej nam zależy.
Część klientów zwleka ze zmianą, bo przyzwyczaiło się do starego banku i uważa, że trudno będzie im odnaleźć się w serwisie internetowym nowego banku – to częsty argument seniorów. Jakie są wady i zalety przeniesienia konta? Przedstawiamy kilka najważniejszych.
Zalety |
Wady |
wybór nowej, często korzystniejszej oferty |
jeśli nie sprawdzimy oferty dokładnie, może się okazać, że promocyjne warunki są dostępne przez ograniczony czas |
oszczędności związane np. z brakiem opłat za prowadzenie rachunku |
konieczność przyzwyczajenia się do interfejsu nowego banku |
bonusy, zwroty środków lub inne promocyjne warunki w nowym banku |
Jakie dokumenty przygotować przenosząc konto do innego banku?
Co jest potrzebne do zmiany banku? Lista dokumentów nie jest długa i obejmuje przede wszystkim:
- wniosek o przeniesienie konta do innego banku,
- dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
- pełnomocnictwo na rzecz banku do dokonywania czynności prawnych w imieniu klienta.
Oprócz tego warto przygotować:
- dane odbiorców poleceń zapłaty lub zleceń stałych,
- dane innych wierzycieli, np. banków, w których posiadamy kredyty.
Sprawdź także: Na czym polega upoważnienie do konta bankowego? Jak napisać upoważnienie do konta bankowego?
Jak przenieść konto do innego banku?
Jak wygląda przeniesienie konta bankowego? Zmiany możemy osobiście w placówce banku lub wysłać odpowiedni wniosek listem na adres korespondencyjny banku. Czy można zmienić bank przez Internet?
Tak i ten sposób jest jednym z najbardziej popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców.
- Przeniesienie konta bankowego do PKO BP – pierwszym krokiem jest założenie rachunku bankowego w PKO BP, a następnie wydanie dyspozycji o zamknięciu poprzedniego konta i przeniesieniu środków oraz zleceń. Trwa to maksymalnie 5 dni roboczych.
- Jak przenieść konto do Alior Banku – podobnie jak w przypadku PKO BP, w pierwszej kolejności należy założyć nowy rachunek, a następnie zlecić dyspozycję przeniesienia konta do Alior. Można dokonać tego online lub w placówce banku.
- Jak przenieść konto do innego banku Santander – bank umożliwia złożenie takiej dyspozycji online, listownie lub w oddziale. Instytucja może przenieść za klienta nie tylko środki zgromadzone na rachunku, ale również wszelkie zlecenia stałe.
- Jak przenieść konto do mBanku – mBank umożliwia przeniesienie rachunku drogą elektroniczną, osobiście lub listownie. Może również poinformować o zmianie pracodawcę, wierzycieli np. hipotecznych lub urzędy.
A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona.
Gdzie warto przenieść konto bankowe?
Konto osobiste warto przenieść tam, gdzie otrzymamy korzystniejsze warunki. Pod uwagę możemy wziąć również promocje i bonusy oferowane za przeniesienie konta czy oferty związane ze zwrotem części środków na konto, np. za dokonanie zakupów w określonych sklepach internetowych.
Przeczytaj również: Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?
Zamknięcie konta po przeniesieniu rachunku do innego banku
Jeśli chcemy całkowicie zrezygnować z poprzedniego konta, możemy we wniosku o przeniesienie rachunku upoważnić nowego usługodawcę do wypowiedzenia z naszym imieniu umowy o prowadzenie konta z poprzednim banku. Nie musimy zatem robić tego samodzielnie.
Jeśli jednak z jakichś powodów chcemy zachować poprzedni rachunek, możemy nadal go prowadzić. Czy można mieć dwa konta w innych bankach? Tak, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z rachunków w różnych instytucjach.
Gdzie zgłosić zmianę numeru konta bankowego?
Jeżeli decydujemy się na upoważnienie nowego usługodawcy do dokonywania wszelkich zmian w naszym imieniu, to nie musimy się martwić o to, że będziemy zmuszeni do samodzielnego powiadamiania wszelkich zainteresowanych podmiotów – to nowy bank zajmie się wszystkim. O zmianie konta powiadomi między innymi:
- pracodawcę,
- urząd skarbowy – przedsiębiorcy, którzy nie są płatnikami VAT mają do 30 dni na zgłoszenie. Z kolei płatnicy VAT – tylko 14 dni.
- kontrahentów – w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą,
- ZUS – w przypadku osób otrzymujących świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- towarzystwo emerytalne,
- uczelnię wyższą – w przypadku studentów otrzymujących stypendium.