Czym jest i ile wynosi zasiłek pogrzebowy 2024?

Śmierć bliskiej osoby to trudne chwile, które często wypełnione są nie tylko smutkiem i żalem, ale również obowiązkami. Zalicza się do nich przede wszystkim organizacja pochówku, który pociąga za sobą wiele kosztów. Zakup trumny, opłacenie domu pogrzebowego, a niekiedy także ceremonii religijnej. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze, zwłaszcza że nie ma zbyt wiele czasu? Z pomocą przychodzi zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku? I czy zasiłek pogrzebowy z ZUS pokryje wszystkie koszty związane z pochówkiem?
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Czym jest i ile wynosi zasiłek pogrzebowy {{year}}?

Od śmierci do pochówku mija najczęściej 3-4 dni. To niewiele czasu, aby opłacić wszystkie koszty związane z pogrzebem. Co, gdy na koncie bankowym środki są niewystarczające? Możesz wystąpić o zasiłek pogrzebowy. Środków nie otrzymasz jednak od razu.

Co to jest zasiłek pogrzebowy? Ile wynosi zasiłek pogrzebowy z ZUS?

Zasiłek pogrzebowy to świadczenie wypłacane przez ZUS osobie, która pokryła koszty pochówku. Jeżeli koszty pogrzebu zostały poniesione przez więcej niż jedną osobę, to świadczenie jest dzielone pomiędzy nie proporcjonalnie. A ile wynosi zasiłek pogrzebowy? Jego wysokość to 4000 złotych. Kwota ta pozostaje na tym samym poziomie już od kilku lat. Nie ma przy tym znaczenia, jakie koszty zostały dokładnie poniesione, choć to zależy od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym. Szczegóły tego świadczenia są opisane w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

To może Cię zainteresować: Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy? Komu nie przysługuje?

Kto dostaje zasiłek pogrzebowy? Czy jest to wyłącznie najbliższa rodzina? Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Nie ma znaczenia stopień pokrewieństwa ze zmarłym. Może to być ktoś z krewnych, ale niekoniecznie. Koszty pogrzebu może przecież pokryć również przyjaciel, zakład pracy, gmina czy dom pomocy społecznej. W każdym tych przypadków zasiłek pogrzebowy zostanie wypłacony. 

Należy jednak zaznaczyć, że tylko członkowie rodziny otrzymają 4000 złotych bez znaczenia, ile dokładnie zapłacili za pochówek. Pozostałe osoby czy instytucje mogą otrzymać zasiłek pogrzebowy do wysokości poniesionych kosztów pogrzebu, ale nie więcej niż 4000 zł.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje z ubezpieczenia, a dokładniej mówiąc z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Czy można więc dostać zasiłek pogrzebowy na nieubezpieczonego członka rodziny? Niestety nie ma takiej możliwości. Zasiłek ten przysługuje wyłącznie w sytuacji, gdy zmarły był objęty ubezpieczeniem, otrzymywał rentę lub emeryturę, bądź przynajmniej spełniał warunki do przyznania takiego świadczenia

Komu nie przysługuje zasiłek pogrzebowy? Nie przysługuje on zatem na pochówek osoby, która nie była ubezpieczona. Nie otrzyma jej też osoba, które nie przedstawi dokumentów poświadczających, że to właśnie ona pokryła koszty pogrzebu.

A czy zasiłek pogrzebowy dla bezrobotnego jest możliwy? Jeśli zmarła osoba była bezrobotna i nie miała prawa do zasiłku dla bezrobotnych ani prawa do renty czy emerytury, to istnieje możliwość otrzymania zasiłku pogrzebowego w ramach ubezpieczenia osoby zlecającej pogrzeb.

Na nieco innych zasadach wypłacany jest zasiłek pogrzebowy KRUS. Jego wysokość to 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, za którą zostały poniesione koszty pogrzebu.

Kliknij i sprawdź: Darowizna od rodziców a podatek – kiedy należy go zapłacić? Jak rozliczyć się z darowizny pieniężnej od rodziców?

Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy?

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy? W tym celu należy udać się do ZUS i złożyć wymagane dokumenty. Zalicza się do nich:

  • wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk Z-12),
  • akt zgonu (w przypadku urodzenia martwego dziecka akt zgonu zastępuje akt urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe),
  • oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu,
  • dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą 
  • zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Wizyta w ZUS nie zawsze będzie konieczna. O zasiłek pogrzebowy można wystąpić także online. Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy przez internet? Należy zalogować się na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). W katalogu usług dostępna będzie opcja  "Złożenie dokumentu Z-12". 

Ile się czeka na zasiłek pogrzebowy? Zasiłek z ZUS wypłacany jest w ciągu 30 dni kalendarzowych od złożenia wszystkich dokumentów. 

Ważne!

Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której opłaciłeś koszty pogrzebu. Po tym terminie następuje przedawnienie roszczeń i uzyskanie zasiłku stanie się niemożliwe.

Czy wysokość zasiłku pogrzebowego jest wystarczająca na pochówek?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zasiłek pogrzebowy wystarczy na pochówek. Niestety, nie zawsze. W większości przypadków 4000 złotych wystarczą jedynie na koszty pogrzebu, choć są one bardzo zróżnicowane, biorąc pod uwagę lokalizację. Pogrzeb świecki jest zazwyczaj o ⅓ tańszy od pogrzebu kościelnego. A przecież sama ceremonia czy pochówek to dopiero kropla w morzu potrzeb. 

Zapłacić trzeba jeszcze za trumnę, która kosztuje nawet kilka tysięcy złotych (najtańsze trumny to koszt ok. 700-900 złotych) oraz miejsce na cmentarzu i pomnik, a te koszty mogą urosnąć do nawet 30-40 tysięcy złotych. Tańszy wybór to kremacja, która kosztuje od 700 do nawet 1000 złotych. Do tego mogą dojść koszty usług w domu pogrzebowym (przewiezienie trumny, złożenie jej do grobu i zasypanie) oraz cena zorganizowana stypy. 

Koszt pochówku to zazwyczaj od 7 do 12 tysięcy złotych. Jak zatem widać 4 tysiące rzadko kiedy pokryją połowę tej kwoty, zwłaszcza gdy dojdą jeszcze koszty trumny i pomnika. Jeszcze drożej będzie w przypadku pogrzebu osoby nieubezpieczonej, gdyż nie można wówczas skorzystać z zasiłku pogrzebowego.

Warto sprawdzić: Minimum socjalne – ile wynosi i czym różni się minimum socjalne od minimum egzystencji?

Zasiłek pogrzebowy czy zwrot kosztów pogrzebu przez bank?

Istnieją sytuację, w których zwrotu kosztów pogrzebu może dokonać bank. Kiedy ma to miejsce? Jak się okazuje, przepisy prawa bankowego nakładają na bank obowiązek wypłaty pieniędzy każdej osobie, która udowodni, że zapłaciła za pogrzeb jego klienta. Oczywiście środki te wypłacane są z konta zmarłego. Co istotne, nie ma w tym przypadku jasno określonej kwoty, która podlega zwrotowi. Bank rozpatruje wniosek o zwrot środków, biorąc pod uwagę, by wnioskowana kwota nie przekraczała kosztów organizacji pogrzebu zgodnie z przyjętymi normami w danym środowisku. Można więc uznać, że niektóre wydatki nie były zasadne. 

Zwrot kosztów pogrzebu przez bank a zasiłek pogrzebowy, to dość ciekawa kwestia. Oczywiście nie można skorzystać z obu tych rozwiązań. Bank nie zwróci środków, które zostały pokryte ze świadczenia. W większości przypadków udanie się do banku w sprawie zwrotów kosztów pogrzebu okaże się lepszym wyjściem, oczywiście o ile na koncie zmarłego dostępna są środki pieniężne.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje każdej osobie, która pokryła koszty pogrzebu, podobnie jak zwrot kosztów pogrzebu przez bank. Należy jednak pamiętać, że w jednym i w drugim przypadku zaświadczenie do wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego powinno zostać załączone jak najszybciej. Maksymalny okres w przypadku świadczenia pogrzebowego to 12 miesięcy od daty zgonu.

Nie przegap: Bezwarunkowy dochód podstawowy – czym jest i czy Polska wprowadzi bezwarunkowy dochód podstawowy?

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły