Urząd bez kolejek? Załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu? Coś, co kiedyś było tylko marzeniem, dzisiaj jest rzeczywistością. Z roku na rok rośnie liczba spraw urzędowych, które można załatwiać w kilka minut bez wychodzenia z domu. Mowa tutaj nie tylko o internetowym wypełnianiu deklaracji PIT czy składaniu wniosku o dowód osobisty. Profil zaufany to niezwykle nowoczesna usługa, która oferuje dostęp do załatwiania rozmaitych usług oferowanych przez instytucje publiczne za pośrednictwem internetu. Założenie profilu zaufanego jest banalnie proste. Jak założyć profil zaufany przez bank? Odpowiadamy w niniejszym artykule!
Profil zaufany - co to takiego?
Profil zaufany to podpis elektroniczny, który pozwala na załatwianie spraw urzędowych w internecie bez wychodzenia z domu na portalach urzędowych. Na profil zaufany składa się zestaw danych, który jednoznacznie identyfikuje jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych mających swoje strony internetowe. Jest to usługa w 100% bezpłatna.
O jakie dane chodzi? Na zestaw danych składają się następujące informacje: imię i nazwisko, numer PESEL oraz data urodzenia. Profil zaufany jest zabezpieczony w taki sposób, aby mógł z niego korzystać wyłącznie właściciel. Jest to narzędzie, dzięki któremu można w szybki sposób potwierdzić swoją tożsamość podczas korzystania z usług administracji publicznej w internecie.
Kliknij i sprawdź: Internetowy kantor
Co można załatwić, gdy ma się profil zaufany?
Każda osoba, która zdecyduje się na założenie profilu zaufanego, z pewnością zaoszczędzi mnóstwo czasu. Profil zaufany pozwala na załatwianie ogromnej liczby spraw urzędowych bez wychodzenia w domu w internecie. Wszyscy, którzy zaczęli korzystać z usług w ramach profilu zaufanego potwierdzają, że jest to naprawdę bardzo dobra usługa. Nie muszą już stać w kolejkach i dostosowywać się do godzin przyjmowania kontrahentów w urzędzie.
Profil zaufany pozwala na załatwienie m.in. następujących spraw:
-
złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego,
-
złożenie wniosku o uzyskanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
-
zameldowanie się na pobyt czasowy bądź stały,
-
zgłoszenie narodzin dziecka,
-
sprawdzenie punktów karnych,
-
złożenie wniosku o wypłatę świadczenia 500+,
-
złożenie zeznania podatkowego PIT/CIT,
-
rozliczanie się z ZUS-em,
-
otrzymanie dostępu do historii OC i AC,
-
wysłanie pisma do wybranej instytucji publicznej,
-
sprawdzenie, czy wydano nam już dokument (dowód osobisty, prawo jazdy itd.).
Sprawdź jak wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu
Jak założyć profil zaufany - instrukcja (opcja z wizytą w urzędzie)
Profil zaufany można założyć w sposób dwojaki - przez internet bądź bezpośrednio w urzędzie miejskim lub urzędzie gminy. Cała procedura składania wniosku o profil zaufany na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji jest naprawdę banalnie prosta. Przebiega ona w trzech krokach.
-
Zakładamy konto na dedykowanej stronie profilu zaufanego.
-
Wypełniamy formularz rejestracyjny.
-
Potwierdzamy prawdziwość danych w wybranym przez siebie miejscu - urzędzie miasta bądź urzędzie gminy.
Kliknij i sprawdź czym jest podatek katastralny
Jak założyć profil zaufany przez bank - instrukcja
Aby założyć profil zaufany przez bank, musimy oczywiście posiadać konto bankowe wraz z dostępem do bankowości elektronicznej. W tym celu musimy zalogować się na swoje konto bankowe. W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy nasz bank posiada opcję założenia profilu zaufanego. Wśród banków oferujących możliwość założenia profilu zaufanego znajdują się m.in PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Inteligo, Bank Pekao S.A, mBank i Envelo Bank.
Logujemy się na swoje konto bankowe i szukamy formularza służącego do zakładania profilu zaufanego. Teraz wystarczy już tylko postępować zgodnie ze wszystkimi informacjami, które będą nam przekazane w trakcie procesu rejestracyjnego. Potem, gdy będziemy chcieli skorzystać z profilu zaufanego, wybieramy opcję logowania przy użyciu systemu bankowości elektronicznej naszego banku.
Sprawdź: Banki w Polsce
Jak założyć profil zaufany przez podpis kwalifikowany - instrukcja
Jest także trzeci sposób na założenie profilu zaufanego na stronie pz.gov.pl Mowa tutaj o kwalifikowanym podpisie elektronicznhym. Jeśli posiadamy podpis kwalifikowany, możliwe jest założenie profilu zaufanego bez zbędnych formalności i niepotrzebnego wychodzenia z domu. Po rejestracji w formie standardowej, którą opisaliśmy powyżej, konieczne jest podpisanie wniosku. W opisywanej teraz metodzie podpis można złożyć właśnie w formie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Na stronie rządowej można znaleźć informację o tym, że podpis kwalifikowany “można kupić u jednego z dostawców”. Listę firm mających w swojej ofercie podpis kwalifikowany można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji. W naszym kraju dopuszczalne jest również skorzystanie z podpisu elektronicznego wydanego przez jakąkolwiek instytucję publiczną działającą na terenie Unii Europejskiej.